Yaşam

Influenza Testi

Influenza, solunum yolu hastalığıdır. Influenza grip ve farklı solunum yollarına neden olan virüs çeşitlerini belirten bir hastalıktır. Bu grip çeşitlerinin belirlenmesi ve gerekli tedavilerinin uygulanması için ınfluenza testi yapılmaktadır. Bu testlerde hastanın hangi gribe yakalandığı, hastalığın hangi evrede olduğu belirlenir. Özellikle son dönemlerde covid testi, domuz gribi testi gibi farklı birçok hastalık normal grip hastalığı ile karıştırılmaktadır. Grip nedeniyle hastaların yaşam kalitesi olumsuz etkilenir ve günlük işlerini yapamayacak durumda olabilir. Kas ağrısı, nefes almada zorluk, halsizlik gibi şikâyetler ile hastalar uzmanlara danışmaktadır. Bunun sonucunda uzmanlar influenza testi isteyebilir. Böylece hastaların şikâyetlerinin nedenlerini yapan virüs tespit edilir ve buna uygun tedavi uygulanır.

Influenza A Testi Nedir?

Influenza A ya da H1N1 virüsü domuz gribi oranı yüksek olduğunu belirten bir test olarak bilinir. Influenza A testi için hastalar genellikle 38 derecenin üzerinde ateş, halsizlik, eklem ağrıları, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler normal grip hastalığı ile neredeyse aynıdır. Influenza A testi H1N1 ya da domuz gribi olup olmadığı konusunda bilgi verir.

Influenza B Testi Nedir?

Influenza hastalığın ismi olarak bilinse de aslında hastalığa sebep olan virüsün ismi olarak bilinir. Genellikle grip hastalığı kış ve bahar aylarında görülür ve soğuk algınlığına göre grip daha ağır şekilde vücutta etkileri görülür. Bu nedenle influenza virüsü vücutta daha ağır şekilde hissedilebilmektedir. Influenza B testi genellikle çocuklarda görülen ve yüksek ateş ile birlikte belirtileri göstermeye başlayan griptir. Influenza A testi ise yetişkinler için grip testi olarak bilinir. Aynı zamanda influenza C testi hayvanlarda görülen grip olarak bilinir. Grip bulaşıcı olduğu için genellikle belirtiler görüldükten sonra kişiler en yakın sağlık kuruluşuna giderek influenza testi yaptırmalıdır. Çıkan sonuçlara göre tedavileri olmalı ve dinlenerek daha fazla kişiye bulaştırılması önlenmelidir.

Influenza Belirtileri Nelerdir?

Grip kişiler arasında en hızlı yayılan hastalık olarak bilinir. Özellikle bağışıklığı düşük bireylerde daha ağır şekilde vücutlarında hissedebilir. Kapalı ve sık havalandırılmayan ortamlarda kişilerin influenza virüsü ile teması daha fazla olabilir. Enfekte olan bireyler ile aynı ortamda bulunulması gribin yayılmasına neden olabilir. Kişiler öksürdüğünde, hapşırdığında, ağız ve göz mukozası yardımı ile kişilere hastalık bulaşır. Influenza belirtileri yani grip belirtileri şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Halsizlik
 • Kuru öksürük
 • Burun akıntısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Üşüme terleme
 • 38 derece ve üzerinde ateş
 • Solunum yetmezliği

Grip küçük çocuklar ve yeni doğan bebeklerde daha fazla etki gösterebilir. Aynı zamanda farklı hastalıklara sahip olan bireylerde akciğer ve karaciğerlerinde problemlere neden olabilir. Grip en ağır şekilde seyredildiğinde bronşit, zatürreye çevirebilir.

Grip ve Nezle Arasındaki Fark Nedir?

Gribin diğer ismi influenza olarak bilinirken nezlenin diğer adı soğuk algınlığıdır. İkisinin neden olduğu virüs türü farklıdır ve belirtileri hissetme oranı hasta kişilerin bağışıklığına göre değişmektedir. Grip ve nezle arasındaki en önemli fark ateşin görülüp görülmemesidir. Gripte 38 ve üzeri ateş hissedilirken nezlede ateş görülmeyebilir. Nezle ilaç almadan ve ayakta tedavi ile geçirilebilirken grip hastaların günlük rutinlerini, işlerini yapabilmesine engel olur. Her iki hastalıkta da burun akıntısı, kuru öksürük, hapşırma gibi ortak belirtiler bulunur.

Sıradaki Haberi Oku  Beşiktaş – Kasımpaşa karşılaşmasında son detaylar

Influenza Testi Nasıl Yapılır?

Influenza testi kapsamı oldukça geniştir. Bu test içerisinde hastalarda bulunan virüs türü tespit edilir. Bu virüs türleri covid-19 ya da influenza A, influenza B, H1N1 gibi virüslerin pozitif ya da negatif olması ile sonuçlar belirlenir. Sayılan virüsleri belirtiler ile tespit etmek olanaksızdır. Bu virüsleri tespit etmek için laboratuvar ortamında titizlikle çalışılır ve doğru tedavi uygulanması için hekime yönlendirilir. Böylece hastalar daha hızlı sürede iyileşir ve hastalık süreçlerinin daha hafif şekilde atlatılmasına yardımcı olunur. Günümüzde çok çeşitli grip türleri çıktığı için hepsini ayırt etmek için en titiz ve dikkatli deneyimli ekibe sahip olan laboratuvarda influenza testi yapılmalıdır.

Influenza Tanısı Nasıl Konulur?

Influenza testi için en çok kullanılan yöntem olarak burun ya da boğaz içerisinden mukoza alınıp test edilme aşamasıdır. Örnekler pamuklu çubuk yardımı ile hastanın burun ya da boğazından alınarak laboratuvarda test edilir. Bu test için domuz gribi tanısı, covid-19 tanısı ya da farklı grip türlerini tespit etmek ve ona uygun olarak tedavi uygulamak amacıyla yapılmaktadır. Aksi halde hastalarda kalp yetmezliği ya da akciğer hastalıkları bulunuyorsa ilerlemesine neden olabilir. Influenza testi ne zaman çıkar sorusu akla ilk gelenler arasındadır. Genellikle test verildikten sonra 45 dakika içerisinde çıkar. Ancak bazen testten emin olmak için tekrar test istenebilmektedir. Bazı durumlarda test sonuçları negatif gelme durumları söz konusudur.

Influenza Tehlikeli Bir Hastalık mı?

Influenza grip olarak bilinir. Son zamanlarda salgınların artması ve virüs popülasyonun çeşitlenmesi ile influenza tehlikeli bir boyut kazanmaya başlamıştır. Özellikle kıtalar arasında kolay ulaşım hızlı şekilde griplerin yayılmasına neden olmuştur. Grip virüslerinin vücutta yarattığı etkilere göre tehlike durumları değişmektedir. Bağışıklığı düşük ve kronik olan hastalar için grip tehlikelidir. Bu nedenle kalp, karaciğer ve akciğer ya da herhangi bir solunum açısından tehlike oluşturabilecek hastalığı olan bireyler herhangi bir belirtide influenza testi yaptırmalıdır. Çıkan sonuçlara göre hekimler kişilere tedavi uygulayarak hızlı şekilde sağlıklarına kavuşmalarına destek olur.

Influenza Aşısı Nedir ve Ne Zaman Yaptırılmalı?

Grip yani influenza ilerleyen süreçlerde zatürreye neden olarak kişinin sağlığını tehlikeye düşmesine neden olabilir. Gebe, emziren anneler, yeni doğan bebek, çocuk ya da yaşlılarda influenza tehlikeli olabilir. Bu durumda kişilere oksijen verilebilir ya da gerektiğinde yoğun bakım desteği almaları için yönlendirme yapılabilir. Virüslerin sürekli yapı değiştirmeleri ve vücut sistemlerine zarar vermeleri nedeniyle kişilerin bağışıkları güçlendirilmelidir. Bu durumda influenza aşısı yapılarak kişilere önceden antikor verilebilmektedir. Bu antikorlar sayesinde kişiler virüslere karşı bağışıklık geliştirir ve daha hızlı sürede toparlanmaları sağlanır. Influenza aşısı yaptırmak kişileri kesin olarak gribe karşı korumaz. Ancak hastalık sırasında belirtilerin azalması, sağlığı tehdit edecek boyuta ulaşmasını engellemesi için yaptırılır. Genellikle influenza aşısı ekim aylarında yapılır. Böylece kişiler bahar ve kış ayları için gribe karşı bağışıklık kazanmalarına yardımcı olunur.

Sıradaki Haberi Oku  Çekmeköy Su Tesisatçısı, Su Kaçağı Tespiti ve Tıkanıklık Açma

Influenza Aşısı Kimlere Yapılır?

Grip kronik rahatsızlığı mevcut olan, kalp ve akciğer hastalığı olan kişiler, bebekler, gebe, yeni doğanlar ya da yaşlılar için oldukça tehlikeli boyuta ulaşabilir. Özellikle sürekli öksürük ve ateş yükselmesi belirtilerinde kişiler hızlı şekilde influenza testi yaptırmalıdır. Doktorların önerilerine uyarak aşı yaptırabilecek durumda olanlar mutlaka grip aşısı olarak bağışıklıklarını güçlendirmelidir. Yetişkin ve çocuklarda farklı aralıklarla influenza aşısı yapılmaktadır. Yetişkinlerde ekim ayında direkt olarak aşı yapılabilir ve tek seferde aşı uygulanır. Yeni doğan çocuklarda ilk 6 aydan sonra aşı yapılır. 9 yaşından küçük olan çocuklara ise iki farklı doz uygulanarak bağışıklık kazandırılır. İlk aşı yapıldıktan sonra bir ay sonra tekrar ikinci doz yapılarak influenza aşısı tamamlanır. Grip aşısı yaptırması gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Akciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişiler
 • Şeker hastaları
 • Solunum hastalıklarına yakalanma riski yüksek olan kişiler
 • Sağlık personelleri
 • Yaşlılar
 • Hamile ve emziren kişiler
 • 5 yaşından küçük çocuklar
 • Böbrek hastaları

Influenza Aşısı Ücretli mi?

Grip aşısı sağlık ocakları, hastaneler ve kliniklerde yaptırılabilmektedir. Kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üzerinde olan kişilere ücretsiz şekilde influenza aşısı yani grip aşısı yapılmaktadır. Ancak hastalığı olmayan ve risk grubu içerisinde yer almayan kişiler için grip aşısı ücretlidir. Grip aşısı ücretini SGK karşılamamaktadır. Vatandaşlar grip aşısı fiyatı için 243 TL ödeyerek istediği zaman grip aşısını yaptırabilir. Grip aşıları eczanelerden alınıp aile hekimleri tarafından uygulatılabilir.

Influenza Kaç Gün Bulaşıcı?

Grip hızlı bulaşan ve kişilerin günlük hayatlarını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu nedenle bireyler grip belirtileri olan kişilerle mümkün olduğunca aynı ortamda bulunmamalı ya da ortamı sık sık havalandırmalıdır. Aynı zamanda bağışıklığını güçlü tutmak için yeterli, dengeli beslenmeye; günlük alınması gereken vitamin ve mineralleri almaya dikkat etmesi gerekir. Grip hastalığının belirtileri virüs vücuda girdikten sonra hissedilmeye başlar. Yaklaşık olarak bir hafta bulaşıcılığı ve hastalığın süresi devam eder. Özellikle iyi yıkanmamış eller ve virüs ile temas eden eller aracılığı ile influenza hızlı şekilde bulaşır.

İnfluenza Gribine Ne İyi Gelir?

Grip genellikle bir hafta sürer ve kişiler bağışıklığını güçlendirecek gıdalar almaya özen göstermelidir. Sürekli ateş çıkıyor ve öksürük bulunuyorsa ağrı kesici, ateş düşürücü, öksürük giderici ilaçlar alarak etkiler hafifletilebilir. Bunun için uzmanların önerileri ile ilaç alınması gerekir. Gerekli durumlarda uzmanlar hastalardan influenza testi ister ve hastalığa göre tedavi uygular. Bunun yanı sıra hastalar bulundukları alanları sık sık havalandırmalı, vitamin ve mineral açısından yüksek olan yiyecek ve içecekler tüketmelidir. Bunun yanı sıra bol sıvı tüketilmeye özen gösterilmeli ve istirahat edilmelidir.

Influenza Domuz Gribi Aynı mı?

Influenza grip olarak bilinir. Grip de kendi içerisinde farklı türleri bulundurur. Influenza içerisinde H1N1 virüsü yani domuz gribi, covid-19 ya da klasik grip olabilir. Bunlar virüs türlerine göre belirlenir ve hangisi olduğunu anlamak için hastalara test yapılmaktadır. Bu nedenle yapılan influenza testinde hastaların sonuçlarında domuz gribi pozitif çıkabilir. Ancak farklı virüs bulunuyorsa domuz gribi geçirilmiyor olabilir. Tamamen yapılan test ve sonuçlarına göre hastanın domuz gribi olup olmadığı anlaşılır.

Sıradaki Haberi Oku  Afrika'daki Yoksul Müslümanlara Çare Olabilmek

Sıkça Sorulan Sorular

 • Influenza AB Testi Nedir?

Influenza yani grip testi kendi içerisinde üçe ayrılır. Influenza A testi yetişkinlere yapılır; influenza B testi çocuk ve bebeklere yapılırken influence C testi hayvanlarda görülen grip türü olarak bilinir. Aynı zamanda hastaların bağışık sistemleri ve yaşlarına göre belirtilerin ağır geçip geçmeyeceği tespit edilir. Gerekli durumlarda uzmanlar hastalara müdahale ederek daha rahat nefes alması, ateş düşmesi için tedaviler uygular.

 • Influenza A mı Tehlikeli B mi?

Influenza A yetişkinler için yapılan testtir ve kronik rahatsızlığı, hayati tehlikeye sahip olan bireyler için risk taşımaktadır. Influenza B ise çocuk ve yenidoğanlar için yapılan testlerdir. Yetişkinlere göre çocuklar gribi daha zor atlatabilmektedir. Sonuçlar kişilerin hastalık direnci, bağışıklığı ve kronik rahatsızlığı olup olmamasına bağlıdır.

 • Influenza Olduğunu Nasıl Anlarız?

Hastalarda sık sık ateşlenme, kuru öksürük, hapşırma, burun akıntısı, eklem ağrısı, halsizlik görülüyorsa influenza yani grip tespit edilir. Nezle ile grip aynı belirtiler gösterse de en belirgin fark gripte sık ateşlenme görülmesi olarak bilinir. Bu nedenle ateş yükseliyor, nefes almada zorluk yaşanıyorsa hastalar kısa sürede uzmana başvurmalı ve influenza testi yaptırmalıdır. Hızlı Influenza testi için turklab.info adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Influenza Kendiliğinden Geçer mi?

Kronik hastalığı olmayan, kalp, akciğer, böbrek rahatsızlığı olmayan, küçük çocuk, gebe ve emziren anneler haricinde bağışıklığı yüksek kişiler gribi daha rahat şekilde atlatabilir. Ancak risk grubunda olan solunum rahatsızları mevcut olan hastalar, kalp ve böbrek yetmezliği gibi hastalığı olan kişiler solunum desteğine ihtiyaç duyabilir. Aynı zamanda yeni doğanlarda zatürre ya da bronşit olmaması için tedavi uygulanabilir. Hastalık bebeklerde bronşite çevirdiğinde yoğun bakım desteği ile tedavi edilebilir. Bunun dışında sağlık problemi olmayan, dengeli ve yeterli beslenen kişiler gribi kendileri rahatlıkla atlatabilir.

 • Influenza Nasıl Başlar?

Grip kişilerden mukoza yardımı ile bulaşır. Özellikle hasta olan bireyler öksürdüğünde, hapşırdığında havada asılı kalan virüsler ortamda bulunan diğer kişilere kolayca bulaşır. Grip olan kişilerle temas, aynı ortamda bulunma, temiz olmayan yüzeylerde el ile temas ederek grip olma riski bulunur. Ateş, kusma, halsizlik, eklem ağrıları, burun akıntısı, boğaz ağrısı ile belirtiler görülür. Ateş olması kişinin grip olduğunu gösteren belirtidir. Böyle durumlarda dinlenmeli gerekli ilaçlar düzenli alınarak kişilerle temastan kaçınmak önem taşır.

 • Hızlı Influenza Testi Nasıl Yapılır?

Ateş, halsizlik, kusma, eklem ağrısı gibi belirtiler ile kişiler grip türünü öğrenmek için influenza testi yaptırmak isteyebilir. Hastaların burnuna ya da boğazındaki nazofarenks sürüntüsü yolundan örnekler alınır. Laboratuvarlarda örnek incelenerek grip türü belirlenir. Özel teknikler sayesinde hızlı şekilde laboratuvarlardan influenza testi alınabilir. Grip testi yaklaşık olarak 45 dakika içerisinde açıklanır. Ancak bazı durumlarda testler tekrar istenebilir.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri