YARGITAY DOSYA SORGULAMA

 

 

 

İnternet ve bilişim sektöründe meydana gelen gelişmeler, her alanda yaşamımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. İnsanlar alışverişten randevu almaya dek bütün ihtiyaçlarını İnternet tabanlı uygulamalar üzerinden gerçekleştirebiliyor.

 

Hayatımıza çok çeşitli şekillerde konfor getiren elektronik hizmetler, bakanlık ve başkanlıkların İnternet tabanlı uygulamaları üzerinden de rahatlıkla kullanılabiliyor. Yargıtay Başkanlığı elektronik hizmetler kapsamında dosya sorgulama hizmeti de kullanıcılara ilgili mahkemeye gitmeden dosyalarının durumu hakkında bilgi alma olanağı veriyor.

 

YARGITAY BAŞKANLIĞI ELEKTRONİK HİZMETLER DOSYA SORGULAMA

Vatandaşlara sunulan elektronik hizmetler içerisinde Yargıtay Başkanlığı dosya sorgulama sistemi üzerinden vatandaşlar, Yargıtay’ da bulunan dosyalarının durumunu, dosyaları kapalı olması halinde ise ilamları ve karar bilgilerini görüntüleyebilmektedirler. Yargıtay Başkanlığı’ nda bulunan dosyaların ön incelemesi, arşive kaldırılması, incelemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı birimine gönderilmesi, dosyanın hukuk dairelerinde kapatılıp yerel mahkemelere gönderilmesi , hukuk dairesine gönderilmesi, ceza dairelerinde bulunan dosyaların kapatılması gibi dosyanın bulunduğu aşamalar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Sıradaki Haberi Oku  Yurt Dışı Eğitimi Hakkında Her Şey

 

YARGITAY DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yargıtay başkanlığı dosya sorgulama başkanlığın web sitesi üzerindeki platformdan ya da e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet girişi ile dava dosyası sorgulama işlemi yapılarak dosya bilgilerine ulaşılabilir.

 

Yargıtay Başkanlığı dosya sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar www.yargıtay.gov.tr ana sayfa üzerinde bulunan dosya sorgu menüsünden dosya sorgulama bölümüne ulaşabilirler. Yargıtay dosya sorgulama menüsüne www.vatandasilam.yargıtay.gov tr adresi üzerinden de direkt ulaşabilmektedir. Dosya sorgulama menüsü kişinin 4 biçimde dosyasını sorgulamasına olanak vermektedir:

 

l Dosyalar, Yargıtay daire bilgileri ile sorgulanabilmektedir. Bunun için dosyanın bulunduğu Yargıtay daire bilgisine ek olarak dosyanın karar numarası ya da esas numarasından birinin sisteme girilmesi gerekmektedir. Dosya, taraf ya da vekil olarak sorgulanabilir. Dosya sorgulayacak vatandaşın Yargıtay dairesi ile esas ya da karar numaralarından birini ve T.C. kimlik numarası ve kimlik seri numarasını girerek sorgula butonuna basması gerekir.

Sıradaki Haberi Oku  Anadolu Efes, Galatasaray Doğa Sigorta'yı 88-64 yendi.

l Vatandaş, Yargıtay Başkanlığı’ ndaki dosyasını Cumhuriyet Başsavcılığı bilgileri ile de sorgulayabilir. Bunun için Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyaya verilen tebligat numarasını kullanmaları gerekir. Vatandaş, vekil ya da taraf olarak nüfus cüzdanı numarası, nüfus cüzdanı bilgileri, kimlik numarası ve seri numarası ile dosyasının tebliğname numarasını girerek dosyasını sorgulayabilir.

l Vatandaşlar tarafından Yargıtay dosya sorgulamaları genel mahkemenin dosyaya atadığı mahkeme, esas ve karar numarası ile savcılık esas numarası bilgilerinden biri ile de yapılabilmektedir. Bunun için vatandaşın mahkeme ili ile mahkeme türünü mahkeme adını ve mahkeme esas numarası, mahkeme karar numarası ya da savcılık numarası bilgilerinden birini girmeleri gerekmektedir.

l Vatandaş tarafından Yargıtay dosyaları ilk derece dosya numaraları ile de sorgulanabilir. Dosyasını bu şekilde sorgulamak isteyen vatandaşların dosyalarının ilk derece dairesi bilgisi ile birlikte esas veya karar numaraları bilgilerinden birini girmeleri gerekir.

Sıradaki Haberi Oku  Chelsea, M. United’ten Büyük Yara Aldı