Uncategorized

Parsel Sorgu İşlemi

Herhangi bir gayrimenkul satın almak istiyorsanız ya da satın almış olduğunuz gayrimenkulün parsel bilgilerine ihtiyacınız varsa, parsel bilgisini sorgulamak mümkün. Bir arsa, tarla, bağ, bahçe gibi yatırımlar için ya da bir şekilde üzerinizde bulunan bu tapulu mülkler için yine aynı şekilde parsel sorgu işlemini yerine getirmek mümkün. Söz konusu işlemlerin yerine getirilme sebebi her ne kadar değişiklik arz etse bile, ihtiyaç dâhilinde tüm bu sorgulamayı tek bir ekrandan yapabiliyorsunuz. Peki, nasıl?

 

 

 

Parsel Sorgu İşlemi

 

 

Parsel işlemlerinin sorgulanmasına yönelik olarak oluşturulan bir web sitesi üzerinden, resmi parsel sorgulama işlemlerini yerine getirebiliyorsunuz. Türkiye’de bu işlemler için bağlı bulunan bakanlık nezdinde hazırlanmış, resmi bir web sitesi mevcut. Parsel sorgu işlemi gerçekleştirmek için amacınıza bakmaksızın hizmete açık olan bu yapı sayesinde, Türkiye’nin her noktasında, dilediğiniz parseli tıklayarak ya da sistemde istenen bilgileri sağlayarak parsel bilgisine erişebilmeniz mümkün. Genellikle tapu ve kadastro işlemleri için ihtiyaç duyulan bu bilgi, insanları tapu daireleri ve belediyelere yönlendirmeden parsel bilgisine erişebilmek amacı ile elektronik ortama aktarılmış ve oldukça pratik bir hale getirilmiştir.

Sıradaki Haberi Oku  "Markamız büyüdükçe borsaya da açılmak isteriz"

 

 

 

Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

 

 

Bir yapının, bir arazinin, tarlanın, zeytinliğin ya da arsanın, kısacası vasfı ne olursa olsun, tapulu bir mülkün parsel sorgulaması nasıl yapılır? Bu işlemi gerçekleştirmek üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bağlı web sitesinden sorgulama işlemi yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan internet adresi https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ şeklindedir.

 

 

 

Parsel sorgu işlemi için siteye erişim sağladığınızda, karşınıza çıkacak aydınlatma metnini okuyunuz ve kullanım koşullarını kabul ediniz. Daha sonra İdari, Taşınmaz No, Analiz ve Diğer olarak farklı klasmanlara ayrılmış bilgilerden hangisine ihtiyaç duyuyorsanız seçiniz. İl, İlçe, Mahalle bilgilerini seçerek, taşınmazın bağlı bulunduğu noktaya giderek, ister haritadan, isterseniz de ada bilgisi ile sorgulama işlemini gerçekleştiriniz. İşlem bu denli basit bir şekilde sizi sonuca ulaştıracaktır. https://www.habernediyor.com/bilim-teknoloji/tapu-parsel-sorgulama-2020-h41947.html

Sıradaki Haberi Oku  Yaşam Ayavefe Dünya Çevre Sorunlarının Ekonomiye Etkilerini Anlattı