Dünya çapında ilginç ve faydalı bir mantar türü olarak bilinen kordiseps ender bulunur. Sahip olduğu faydalar sebebiyle bu mantara olan ilgi hep fazladır. Tırtıl mantarı ismiyle de anılan kordiseps aslen parazitik organizmalardır. Nepal, Çin ve Tibet’in yüksek dağlarında bulunan bu organizma nadir yetişir ve egzotik şifacılar arasında yer alır. Yıl içerisinde belli bölgelerde ve zamanlarda büyüyen bu mantar son derece kıymetli olmasıyla bilinir.

 

Kordiseps Nedir?

Çin tıbbında uzun yıllardan bu yana yer alan kordiseps mantarı enflamasyon, enfeksiyon ve serbest radikaller ile ciddi şekilde mücadele etme yeteneğine sahiptir. Bu mantar bir tür tırtıl üzerine yetişmekte ve sonradan kendi evini de yiyip parazit özelliğini kazanmaktadır. Koyu kahverengi olan mantarın taban kısmı böcek larvalarından meydana gelir. Zaman içinde kendini organizmaya bağlayan mantar ortalama altı santim kadar uzar. Olgunluk seviyesine ulaştığında virüs bulaşan böceklerin tamamına yakınını tüketir. Bununla birlikte büyüyen mantar ortalama 400 miligram ağırlık kazanır.

Sıradaki Haberi Oku  Yunus Emre Kul Kimdir?

 

Kordiseps Ne İşe Yarar?

Keşfedildiği günden bu yana kordiseps faydaları çok sayıda insanın ilgisini çekmiştir. Bu mantar türü soğuk algınlığı, öksürük, karaciğer hasarı, solunum bozuklukları ve bunlar gibi daha pek çok hasarın giderilmesine yardımcı olur. Özellikle stres ve yaşlanma etkileri ile mücadele etmesi, enerji düzeyini artırması ve vücudun hastalıklardan uzak kalmasına yardımcı olma sebebiyle kordiseps süper gıda olarak da tabir edilir.

 

Kordiseps mantarı bağışıklık sistemini güçlendirir, dayanıklılığı artırır, diyabet problemiyle mücadele eder, karaciğer fonksiyonunu geliştirir ve solunumun daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Bu etkilerin alınabilmesi için kordiseps gıda takviyesi şeklinde vücuda alınabilir. Kronik bronşit, astım ve öksürük için doğal çare olan kordiseps ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar biyolojik faydalarını geniş şekilde ortaya koymuştur.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlıklı Diyet ve Kilo Verme Yöntemleri