Uncategorized

Ev Kredisi

Ev almak her insanın hayalidir. Bunun için yıllarca çalışıp para biriktirilir. Fakat günümüz ekonomik koşullarında bir ev parası biriktirmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kişiler ev almak amacı ile ev kredisi başvurusunda bulunurlar. Ev kredisi başvuruları diğer kredi başvurularından farklı prosedüre sahiptir.

Ev Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar

Ev kredisi kullanmak için ilk önce alınacak evin belirlenmesi gereklidir. Evin belirlenmesi ardından bankanın istemiş olduğu aşağıdaki evraklar ön başvuru olarak banka şubesine teslim edilir.

  1. Alınacak evin tapu fotokopisi,
  2. Kişinin kimlik fotokopisi,
  3. Kişinin yerleşim yer, belgesi,
  4. SGK’lı çalışan ise şirket yetkilileri tarafından kaşeli imzalı aylık maaş bordrosu,
  5. Konut kredisi başvuru formu, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş olmalıdır.
Sıradaki Haberi Oku  Yaşam Ayavefe Dünya Çevre Sorunlarının Ekonomiye Etkilerini Anlattı

Ev Kredisi Süreci

Konut kredisi için ön başvuru yapıldıktan sonra alınacak ev için banka ekspertiz raporu hazırlatır. Bu raporu hazırlayan bilirkişi tamamen bankadan bağımsız bir firmadan talep edilir. Ekspertiz rapor ücreti ise kredi onaylanmasa dahi kredi başvurusu sahibinden tahsil edilir.

Ekspertiz raporunda alınacak evin değerlendirilmesi yapılır. Evin konumu, metrekaresi, merkezi alanlara uzaklığı, iç dekorasyon durumu ve yapıldığı yıl gibi ayrıntılar ekspertiz raporunda analiz edilir. Bu analiz sonucuna göre bilirkişi eve belirli bir değer verir. Belirlenen bu değere göre de ev kredisi rakamı belli olur.

Ev Kredisinde Peşinat Ne Kadar Olmalıdır?

Ev kredisi kullanarak ev kredisi almak isteyenler için peşinat miktarı büyük önem taşır. Ev kredisi başvurularında peşinat miktarı ekspertiz raporuna göre kesinleşir. Ekspertiz raporunda belirlediği evin değerinin %75’lik tutarına ev kredisi verilebilir. Kalan %25’lik kısım ise peşin olarak verilmelidir. Bu nedenle de ev kredisi taleplerinde ekspertizin vereceği rapor kredi tutarı konusunda büyük önem taşır. Konut kredisi başvurusunda bulunan kişilerin kalan %25’lik tutarı başka bir kredi tipinden yararlanarak ödemeleri de mümkündür.

Sıradaki Haberi Oku  Araz Supermarket 10 Yıla Özel 10 Araba Hediye Edecek

Ev Kredisi Onayı Sonrası

EV kredisi başvurunuz onaylandı. İlgili ödeme tutarına göre vade seçenekleriniz kesinleşti. Ev alma işleminiz böylelikle tamamlanır. Bankalar konut kredisi ile alınan ev tapularına rehin işlemi uygular. Tüm kredi taksitleri tamamlandıktan sonra ise bu rehin kalkarak tapu yenilenir.

https://www.tasarruf.com.tr/kirada-otururken-ev-alabilirsiniz/

https://www.tasarruf.com.tr/

https://www.tasarruf.com.tr/krediyle-ev-almak-icin-5-altin-kural-tasarruf/