Uncategorized

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür – Doğal Yöntemler

Çocukların bağışıklıklarının zayıf olması sebebiyle hastalanması çok kolaydır. Hemen hasta olan çocukların birden bire ateşi çıkmaktadır. Peki çocuklarda ateş nasıl düşürülür? Doğal yöntemler nelerdir? Sağlık videoları arasında en çok aranma hacmine sahip olan çocuklarda ateş konusuyla ilgili tüm detaylar şu şekilde sıralanıyor:

Ateş,vücut ısısının normalin üstüne çıkmasıdır. Normalde 36.5-37 C° olan ısı 38 C° olmuşsa ateş vardır. Genelde mikrobik durumlarda ateş olursa da nadiren başka nedenlerle de ateş yükselebilir.

Vücut ısısı bazı kişilerde 36.5 C°- 37 C° sınırının altında veya üstünde olabilir. Ölçülen bölgeye göre de çıkan değerler farklı olabilir. (ağız içi, kulak ,kasık veya rektal)

Büyük küçük herkes de vücut ısısı sabah 05:00 sularında en düşük, akşam 17:00-18:00 sularında en yüksektir. Bu fizyolojik bir durumdur.

Sıradaki Haberi Oku  Kar Küresi Fiyatları

Vücut ısısının artması vücudun savunma mekanizmasının iyi çalıştığının göstergesidir. Ateş esnasında vücutta (kanda) bağışıklık maddeleri artmakta ve mikrop üremesi baskılanmaktadır.

>> Diş Ağrısı Nasıl Durdurulur?

Ağır egzersiz ve hipertroidi durumunda da vücut ısısı yükselebilir.

Ayrıca sıcak ortam, çok giyinme – çok örtünme vücut ısısını arttıran nedenlerdir. Ateş her zaman bir enfeksiyon belirtisi de olmayabilir.

(Sıcak çarpması, zehirlenme ve endojen ısı fazlalığı alınan bazı ilaçların yan etkisi de olabilir.)

Ateşi yükselen bir çocukta ailenin hemen paniğe kapılmaması ve ateş düşürücü parasetamol içerikli ilaçları kullanarak olayı takip etmesi doğru olacaktır. Olay mikrobik ise bu mikrop kuluçka dönemini tamamlayacak, ateş yanı sıra, öksürük, kusma, ishal vs belirtiler çıkacaktır. Bu belirtilerin çıkması da 2-3 günü bulabilir. Yoksa ilk ateşle başlanan antibiotikle olay daha karmaşık bir şekil alacak. Kişinin aleyhine olacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Ucuz Silikon Yumurta Haşlama Kabı Fiyatları Yenimiyeni.com’da!

– Ateşi olan çocukta etraf ısısı 18-20 C° tutulmaya çalışılmalı.

– Sık sık su veya başka sıvılar verilmelidir.

– Parasetamol içeren ilaçlarla (4 saat aralıklarla) rahatlatılmaya çalışılmalı.

– Gece ise fitil şeklinde (parasetamol+phenobarbital içeren) tatbikat daha doğru olacaktır.

– Parasetomole direnen ateş varsa (ibuprofen) içeren ilaçla 6-8 saat ara ile günde 1-2 doz verilebilinir. (Yan etkiler yönünden çok dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.) Böbrek, karaciğer, sindirim ve kan sistemi bu ilaca oldukça kişiye göre farklı olmak kaydı ile daha hassastır.

– Herşeye rağmen ateş inat edip 38.5 C° civarında tutulamıyorsa çocuğa özellikle vücudun dış yanlarına soğuk tatbikat uygulanması doğru olacaktır. Bu durumda da ateşi 42 C° den 41 C°ye, 41 C° den 40 C° ye şeklinde düşürmek daha doğrudur. 38.5 C° olunca soğuk uygulamaya son verilmelidir. Çocuk bu ateşi tolere edebilir. Zaten çocukların büyük bir kısmı ateşe çok dayanıklıdırlar. Şayet ateş kontrol altına alınamaz çocuk titriyor, gözü kayıyor, ağızdan köpük geliyor vs bir tablo oluşmuş ise en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Çocuk sağlık kuruluşuna götürülürken de yolda üstü örtülmeden ateş fitili tatbik edilmelidir. Ağızda salgı varsa temizleyerek solunum yolu açık tutularak transfer edilmelidir.

Sıradaki Haberi Oku  Ankara Keçiörengücü, Bolton Wanderers’tan Dodoo’yu renklerine bağladı

– Çocuklara metamizol (Novalgin vs ) ateş düşürücü kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kaynak: Zetta.Mobi