SGK Haberleri

Rapor Parası Sorgulama 2019

Rapor parası sorgulaması online olarak yapılabilmektedir. Geçici iş göremezlik raporu alındığında bu süreler için işveren maaş ödemez ve istirahatli süreler boyunca ödemeler SGK tarafından yapılır. Ödeme tutarının ne kadar olduğu, ne zaman alınacağı ve ödeme durumu ise e devlet sisteminden kolayca sorgulanabilir.

Sadece tc ile rapor parası sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Sorgulama yapabilmek için e devlet şifresi gerekmektedir. E devlet şifresi sahibi olmayanlar ya da şifresini unutanlar herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirler.

Rapor parası alma şartları nelerdir ?

Rapor parası alabilmek için birtakım koşulların sağlanması gerekmektedir. İş kazasından kaynaklı olanlarda zaten prim gün şartı aranmıyor. Ancak hastalıktan kaynaklı alınan geçici iş göremezlik raporlarında ödeme alabilmek için rapor tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün primin olması gerekmektedir. Analık rapor parasında da doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta şartı aranıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Sgk Öncesi Doğum Borçlanması Son Haberler 2019

Rapor parası ne zaman yatar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemenin yapılabilmesi için işveren tarafından ya da kişi bağkurlu ise kendisi tarafından çalışmazlık bildiriminin yapılmış olması gerekiyor. Kısa süreli raporlarda işveren rapor bittikten sonra onay işlemini yaparken uzun süreli raporlarda raporun bir kısmı bitince de kısmi olarak onay verilebilmekte ve ödemeler parça parça yapılmaktadır.

Ödemeler çalışmazlık bildirimi yapıldıktan sonra ortalama 15 gün içerisinde PTT ya da varsa kişinin SGK sistemindeki tanımlı banka hesabına aktarılmaktadır. PTT’ye gönderilen iş göremezlik ödemelerinin en geç 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir. Yoksa ödemeler iade dönmektedir.

2019 rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi oldukça basittir ve e devlet sisteminden yapılır. Sorgulama işlemini e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden ve ya https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Bağkur Yapılandırma 2019

Rapor parası hangi bankaya yatar ?

Ödemeler normalde PTT’ye yapılmakta. PTT’ye gönderilen işgöremezlik ödemelerinin en geç 2 ay içerisinde alınması gerekiyor. PTT’ye gönderiliş tarihinden sonra en geç 2 ay içerisinde alınmayan rapor paraları SGK emanet hesaplarına alınmakta ve iade yapılmakta.

Emanete alınan rapor parası da geri alınabilir. Banka hesabı tanımlaması yapılarak emanete alınan paralar geri alınabilir. Ayrıca hesap tanımlaması yapıldığında sonraki ödemeler de hep tanımlı banka hesabına aktarılacaktır. Banka hesabı tanımlama işlemi de e devlette SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden yapılabilmekte.