eyt ne zaman çıkacak
SGK Haberleri

EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Gelişmeleri! EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak ?

Emeklilikte yaşa takılanlar diğer adı ile EYT’ler yeni haber bekliyor. EYT’ler ile ilgili bazı önemli gelişmeler yaşanıyor. Emeklilik için gerekli olan prim gün şartı ile sigortalılık süresi şartını sağlayıp yaşa takılan milyonlarca kişinin gözü kulağı Mecliste. Meclise gelen yeni torba yasada EYT düzenlemesi olacak mı, EYT yasası ne zaman çıkacak ?

Geçtiğimiz yıl emeklilikte yaşa takılanlar hakkında yasa teklifleri meclise verilmiş ancak reddedilmişti. Bu yıl da aynı şekilde talepler devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 31 Mart yerel seçimlerinin ardından açılması ile birlikte şimdi gözler yeniden meclise çevrildi. EYT’ler torba yasaya düzenleme eklenmesini bekliyor.

EYT nedir, kimler emeklilikte yaşa takılanlar olarak sayılır ?

EYT yani emeklilikte yaşa takılan kişiler ilk sigorta, bağkur ya da herhangi bir kapsamdaki sigorta başlangıcına göre gerekli olan prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamış ancak yaşa takıldığı için emekli olamayan kişilerdir.

Sıradaki Haberi Oku  Rapor Parası Sorgulama 2019

Öncesinde 5000 günü tamamlayan yaş beklemeden emekli olabilirken sonradan yapılan düzenlemeler ile yaş şartı kademeli olarak arttırılmıştır. Son düzenleme ile de artık emeklilik yaşı 65’e kadar çıkarılmıştır.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son gelişmeler

Meclis açıldı ve torba yasa teklifleri gelmeye başladı. TBMM’ye gönderilen ve mevcut durumda görüşülen yasalar içerisinde erken emeklilik yasası yok. Ancak ilerleyen zamanlarda bir ihtimal torba kanuna eklenebilir. Tabi bunun için sürekli olarak gündem oluşturmak yararlı olacaktır.

Geçtiğimiz aylarda Ankara ve İstanbul’da büyük çaplı EYT mitingleri düzenlenmiş ve bu mitingler baya ses getirmişti. Her ne kadar Hükümet yetkilileri ekonomiye yük getireceğini düşünerek yasayı çıkarma taraftarı olmasa da çoğunluğun bu talebini göz ardı etmek de pek mümkün durmuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Emzirme Ödeneği 2019

EYT çıkarsa kimler yararlanacak ?

İlk defa işe girişi 2000 yılından önce olup emeklilik için sigorta ve prim gün şartı sağlamış ancak yaştan dolayı olamayanları kapsaması bekleniyor. Tabi bu sadece bir varsayım. Birkaç model üzerinde de çalışılabilir.

Örneğin prim ve sigortalılık süresi şartını sağlamış ancak yaş bekleyenlere daha düşük maaşla aylık bağlanması ya da 3600 gün ve belli bir yaşı tamamlamışlara aylık bağlanması gibi birçok düzenleme masaya gelebilir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri