emzirme parası 2019
SGK Haberleri

Emzirme Ödeneği 2019

Emzirme ödeneği doğum yapan anneye ya da sigortalı babasına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olarak yapılan ödemedir. Ödenek her yıl enflasyon oranında yükseltilmekte ve değişmektedir. SGK süt parası ya da emzirme parası olarak adlandırılan bu ödenekten yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Emzirme yardımı memur olan anne ya da babaya ödenmemektedir. Sadece sigortalı çalışanlar ve bağkur kapsamındakilere ödenmektedir. Bu yazımızda emzirme yardımı kimlere verilir, emzirme parası ne kadar konusunda bilgileri edinebilirsiniz.

Emzirme yardımı kimlere verilir, şartları nelerdir ?

SGK süt parası ödemesi 4a ssk ya da 4b bağkur kapsamında olup doğum tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 120 günü olanlara ödenmektedir. Bağkurluya ödenebilmesi için ödeme vadesi geçmiş prim borcu bulunmaması şartı aranmaktadır. İşten ayrılanlar da geriye dönük bir sene içerisinde en az 120 gün varsa yardımdan yararlanabilmektedirler. Ayrıca işten çıkış tarihinden itibaren çocuk 300 gün içinde doğarsa ve geriye dönük 15 ay içinde en az 120 gün var ise yine ödeme yapılır.

Sıradaki Haberi Oku  Sgk Öncesi Doğum Borçlanması Son Haberler 2019

Eğer anne sigortalı ya da bağkurlu ise ödenek anneye, baba sigortalı ya da bağkurlu ise ödenek babaya yapılmaktadır. Ödeme bir defaya mahsus olmak üzere canlı doğan her çocuk için ödenir.

2019 emzirme ödeneği nasıl alınır ?

Ödenek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başvuru şartı aranmadan yapılmaktadır. Ancak süt parası 2019 ödemesinin yapılabilmesi için bazı gerekliliklerin sağlanması gerekmektedir. Hastane tarafından iş göremezlik programı üzerinden emzirme raporunun eksiksiz girilmesi ve yine çocuğun nüfus kaydının da tamamlanması gerekmektedir.

Hastane tarafından rapor girildiyse ve çocuk nüfusa kaydedildi ise SGK ödemeyi yapar.

Süt parası ne kadar 2019

Emzirme parası 2019 yılı içerisinde doğan çocuklar için bir defaya mahsus olmak üzere 180 lira olarak ödenecektir. Ödeme anne sigortalı ise anne adına, baba sigortalı ise baba adına PTT’ye en geç 15 gün içerisinde aktarılmaktadır. Eğer anne ya da babanın yani emzirme parası ödenecek kişinin daha önce SGK şahıs ödemeleri sistemine tanımlamış olduğu bir banka hesabı varsa ödemeler bu banka hesabına aksi takdirde PTT’ye aktarılacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Gelişmeleri! EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak ?

Süt parası sorgulama 2019 işlemini e devletten yaparak ödemenin yapılıp yapılmadığını ve ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. 2019 süt parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemesi Sorgulama menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri