doğum rapor parası ne kadar
SGK Haberleri

Doğum Parası Hesaplama 2019

Doğum parası hesaplaması doğumu gerçekleşen anneler için büyük önem arz etmektedir. Bildiğiniz üzere ssk ya da bağkur kapsamında anneler doğum halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan doğum parası diğer adı ile analık iş göremezlik ödeneği alabilmekteler.

Bu yardım sadece sigortalı ve ya bağkurlu olanlara ödenmektedir. Emekli sandığı kapsamındaki annelerin zaten doğum öncesi ve sonrası izin süresi boyunca maaşları tam olarak ödendiğinden memur anneler analık doğum parasından yararlanamamakta. Memur anneler sadece bir kereye mahsus olarak ödenen birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üçüncüsü için 600 lira olan ödemeden yararlanabilmekteler. Bu yazımızda sgk doğum parası ne kadar, nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Bakıcı Teşviki 2019

Doğum parası alma şartları nelerdir ?

Doğum parası alabilmek için;

  • Annenin sigortalı ya da bağkurlu olması,
  • Doğum tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 90 günlük prim ödemesinin olması.
  • Bağkur kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması,
  • Doğum öncesi ve sonrasında raporların alınması.

Doğum rapor parası nasıl alınır ?

Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa ödeme alınabilir. Ancak bunun haricinde de bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. En geç 32. haftada doğum öncesi raporun ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporunun alınması gerekiyor. Ayrıca doğum öncesi ve sonrası raporlar sona erdikten sonra çalışmazlık bildiriminin yapılması gerekiyor.

Çalışmadığına dair bildirim girişi sigortalı çalışanlarda işverenleri tarafından yapılabilirken yapılan son düzenleme ile bağkurluların da e devlet üzerinden bildirim yapabilmeleri sağlanmıştır. Eskiden formla bildirim yapan bağkurlular artık e devlet üzerinden bildirim yapabilecekler.

Sıradaki Haberi Oku  Emzirme Ödeneği 2019

Doğum rapor parası hesaplama 2019

Hesaplama doğumdan önceki son 3 aylık brüt maaş üzerinden yapılır.  Toplam brüt toplam gün sayısına bölünür. Bulunan tutarın 2/3’ü bir günlük doğum rapor parası olarak ödenir. Toplamda ise 112 günlük ödeme yapılır.

Asgari ücret üzerinden sigorta bildirimi yapılan sigortalı ve ya bağkurlu için bir günlük doğum rapor ödemesi 2019 senesinde 56,85 liradır. Toplamda 112 gün için ödenecek tutar ise yaklaşık 6300 lira olacaktır.

Doğum parası sorgulama 2019

SGK tarafından yapılacak olan sgk doğum rapor parasını e devletten sorgulayabilirsiniz. Ayrıca SGK tarafından bir defalık yapılan emzirme yardımı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olarak yapılan doğum yardımı sorgulamasını da yine e devlet üzerinden yapabilirsiniz. Aşağıda sorgulama bağlantıları verilmiştir;

  • SGK doğum rapor parası sorgulamasını: https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme,
  • Emzirme yardımı sorgulamasını: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama,
  • Doğum yardımı sorgulamasını: https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama,
Sıradaki Haberi Oku  Bügün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım ?

Bağlantıları aracılığı ile yapabilirsiniz.