emekli olsam ne kadar alırım
SGK Haberleri

Bügün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım ?

Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı emekliliği yaklaşan herkes tarafından merak edilmektedir. Emekli maaşları 2019 yılı itibariyle zamlandı. Güncel maaş tutarları son zamlarla birlikte yükselişe geçti.

Aslında herkes için aynı emekli maaşı yoktur. Burada yanlış bir algı vardır. İşte ben de aynı primi ödedim ama o benden yüksek alıyor şeklinde düşünen de çok. Emekli maaş hesaplaması çeşitli kriterlere göre yapılmakta ve ödenecek emekli maaşı tutarı ise çok farklılık göstermektedir. Bu yüzden emekli maaşı hesaplamasının nasıl yapıldığı, alınacak ortalama emekli maaşları ile yüksek emekli maaşı nasıl alınır konularında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Emekli maaş hesaplasında en önemli kriter prime esas kazanç ortalamasıdır. Peki PEK yani prime esas kazanç nedir ? Prime esas kazanç sigorta primine esas kazançtır. Yani adınıza ödenen maaşın brütü ya da isteğe bağlı sigortalı iseniz prime yansıyan brüt kazançtır. Bunun ortalaması yani ortalama prime esas kazanç ise tüm çalışma hayatınız boyunca adınıza ödenen primlerin ya da ödediğiniz primlerin güncelleme katsayısı ile güncellenerek alınan ortalamasıdır. Tabi hesaplama ayrıntılı ve karışıktır. Temel olarak bu şekildedir.

Sıradaki Haberi Oku  Emekli İntibak Torba Yasası Ne Zaman Çıkacak 2019

Ortalama prime esas kazanç haricinde önem arz eden bir diğer husus ise aylık bağlama oranıdır. ABO yani aylık bağlama oranı ortalama prime esas kazancınız üzerinden ne kadar aylık bağlanacağı hesaplasında kullanılan orandır ve maaş için büyük önem arz etmektedir. ABO 2008 öncesinde %80’lere kadar dayanmakta iken 01.10.2008 tarihinden sonra yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’la %40’a indirilmiştir. Dolayısıyla 2008/10 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı düşük olduğundan alınacak maaş da düşük olacaktır. 2008 öncesi ve 2000 öncesi hizmet ne kadar çoksa o kadar yüksek emekli maaşı alınabilecektir.

Yüksek emekli maaşı alma yolları

Yüksek emekli aylığı alabilmek için aşağıdaki bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

  • Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamladıysanız fazladan prim ödemeyin ve bırakın.
  • İşveren tarafından primlerinizin gerçek kazancınız üzerinden ödenmesini sağlayın.
  • Ek5 tarım sigortası, tarım bağkuru gibi düşük prime esas kazançlı sigorta kolları yerine imkanınız varsa sigortalı çalışın yoksa bu kapsamda ödeyecekseniz primi yükselterek biraz yüksekten ödeyin.
  • İmkanınız varsa askerlik, doğum ve ya yurtdışı borçlanması gibi borçlanmaları taban yerine biraz yüksekten yapın.
Sıradaki Haberi Oku  Evlilik Tazminatı Hesaplama 2019

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

Gelelim asıl konumuza. Yukarıda da belirttiğimiz üzere herkes için aynı aylık olmaz. Prim ödemeleri hep asgariden ödemiş olanlar için eğer hizmetlerin büyük kısmı 2000 öncesi ise sigorta ve ya bağkur kapsamında ortalama 1600-1800, 2000 öncesi ve sonrası hizmet varsa ortalama 1400-1600, 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası şeklinde dağılma varsa bu durumda ortalama 1000-1200 lira civarında emekli maaşı bağlanır.