berat albayrak emeklilik açıklaması
SGK Haberleri

Berat Albayrak’tan Emeklilik Açıklaması! Yeni Emeklilik Sistemi Nasıl Olacak ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK  CNN Türk’te canlı yayına katıldı. Berat ALBAYRAK emeklilik ile ilgili soruya “Herkesi Memnun Edecek Bir Emeklilik Sistemine Geçeceğiz, yeni emeklilik sistemi yolda ve bu sene sonuna kadar hayata geçirmiş olacağız” şeklinde açıklama yaptı.

Tabi Bakanın bu açıklamaları emeklilikte yaşa takılanları yani EYT’leri heyecanlandırdı. Çoğu kişi erken emeklilik yasası mı çıkacak, emeklilik şartları mı değişecek şeklinde düşünmeye başladı. Peki Sayın Berat ALBAYRAK’ın yeni emeklilik sisteminden kastı nedir, nasıl bir düzenleme çıkacak ? Detaylar yazımızda.

Yeni emeklilik sistemi nasıl olacak ?

Tabi emeklilik konusunda en büyük beklenti emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenleme çıkması yönünde. Emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamış ancak yaş şartını sağlayamayan binlerce kişi konu ile ilgili kalıcı bir çözüm bekliyor.  Atılacak ilk adımın EYT ile ilgili olacağını düşünmekteyiz.

Sıradaki Haberi Oku  Bağkur Primi 2019

Tabi nasıl bir adım atılacak, yani düzenleme nasıl olacak henüz net bir husus yok. Ancak emeklilik şartlarında herkesi memnun edecek bir düzenleme çıkarılacak dendiğine göre çok büyük bir ihtimalle emeklilik yaşı düşürülecek ve sadece yaşa takılanların emekli olabileceği kalıcı bir formül üretilecek.

Emekliik sistemindeki bir diğer kanayan yara ise emekli maaşlarının giderek daha da düşmesi. 2008 sonrası getirilen yeni aylık sistemi ile emekli aylıkları 1000 liranın bile altına düştü. Şubat ayında torb yasa ile en düşük maaşın 1000 lira olması sağlandı ancak bu kalıcı bir çözüm olmayacak. Yeni emeklilik sistemi çalışmalarında bu hususun da dikkate alınacağını ve aylık bağlama sisteminin düzeltileceğini düşünüyoruz. Böylece 2008 sonrası hizmetler için de aylık bağlama oranı iyileştirilecek ve aylıkların kısmen de olsa yükselmesi sağlanacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Evlilik Tazminatı Hesaplama 2019

Bir diğer husus ise bağkur ve ssk emeklilik şartları. SSK kapsamında emekli olabilmek için 7200 gün yeterli iken bağkurda 9000 gün gerekiyor. Bu da pek adil ve eşit bir durum olmuyor. Bu konu hakkında da bir düzenleme yapılarak bağkur kapsamında prim ödeyenlerin de 7200 günle emekli olması sağlanabilir. Bu yönde bir düzenleme de beklentiler arasında.

Son olarak büyük beklentilerden birisi de intibak düzenlemesi. 2000 senesinden sonra emekli olanlar 2000’den önce emekli olanlara göre 400-500 lira daha düşük emekli maaşı alıyor. Kalıcı bir intibak yasası çözümü ile 2000 sonrasında emekli olanların da maaşlarına intibak gelmesi ve maaşların eşitlenmesi sağlanabilir.

Yeni emeklilik yasası ne zaman çıkacak ?

Sayın Bakan bir tarih vermedi. Ancak yıl sonuna kadar bitirmiş olacağız dedi. Bu yüzden yeni emeklilik yasası ile ilgili torba yasanın en geç 2019 sonuna kadar TBMM’ye gelerek yasalaşması bekleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  Doğum Parası Hesaplama 2019