SGK Haberleri

Bakıcı Teşviki 2019

Bakıcı teşviki ilk olarak 2018 yılında 7103 sayılı Kanunla getirilmişti. 2018 yılında hasta bakıcısı ya da bebek bakıcısı gibi ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıranların aylık 700 lira sigorta primi devlet tarafından karşılanmaktaydı. 2019 yılında asgari ücretin artışı ile beraber aylık prim tutarı yükseldiğinden devletin karşıladığı destek tutarı aylık olarak 960 liraya yükseldi.

Bakıcı teşvikinden yararlanabilmek için hem çalıştıran işverenin hem de işçinin birtakım şartları sağlaması gerekiyor. Bakıcı teşvik şartları ve teşvikten yararlanma süresi konusunda yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Devlet bakıcı desteği 2019 şartları nelerdir ?

İşveren olarak sağlanması gereken şartlar şunlardır;

  • Geçmiş prim borcu bulunmaması. Prim borcu olanların da bu borçlarını taksitlendirmiş/yapılandırmaış ve ödemeleri düzenli yapıyor olması gerekiyor.
  • Bunun haricinde ise vadesi geçmiş prim borcu olmaması ve primlerin düzenli ödenmesi gerekiyor.
Sıradaki Haberi Oku  Rapor Parası Sorgulama 2019

Çalışan açısından istenen koşullar ise şunlardır;

  • İşe alınma tarihinden önceki son 3 aylık dönemde 10 günden çok sigorta ya da bağkur olmaması,
  • İşyerindeki çalışan sayısına ilave olarak işe alınmış olması ve teşvik süresi boyunca da bu şartların sağlanması gerekiyor.
  • İlk tescil edilen işyerleri ile ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında ilk defa işçi çalıştıracaklar için ortalama Sıfır olarak kabul edileceğinden yeni tescilli işyerleri ilk 3 ay teşvikten yararlanamamakta.
  • Çalışanın İşkur kaydının olması da istenen bir diğer koşul.

Bakıcı desteği ne kadar 2019

Bu teşvik kapsamında ilk 3 ay işveren aylık primi kendi cebinden ödemekte. İlk 3 ay şartlar sağlanıyorsa 4447/10. madde teşviki diğer adı ile 6111 sayılı Kanun teşvikinden yararlanılabilir. Böylece ilk 3 ay yaklaşık 300 lira gibi bir rakamla kapatılmış olur.

Sıradaki Haberi Oku  Emekli İntibak Torba Yasası Ne Zaman Çıkacak 2019

Eğer 6111 teşviki şartları sağlanmıyorsa 5510/5 puanlık indirimle bildirim yapılabilir. Bu kapsamda da 680 liralık bir ödeme yapılır. Tabi 150 liralık asgari ücret desteği ile birlikte.

İlk 3 aydan sonraki aylarda ise teşvik süresi boyunca aylık olarak yaklaşık 960 lira primin tamamı devlet tarafından karşılanır. Yani teşvikten yararlanma süresi 15 ay olarak kabul edilirse en az 12 ay süre ile teşvikten yararlananların ceplerinden herhangi bir ödeme çıkmayacak.

Bakıcı teşvikinden yararlanma süresi kaç ay ?

Teşvikten yararlanma süresi normal şartlarda 15 ay. Şayet işe alınan çalışan engelli ise, bayansa ya da 18-25 yaş arası erkek ise bu durumda yararlanma süresi 18 aya çıkmakta. İlk defa tescil edilen işyerleri ilk 3 ay yararlanamadıklarından teşvik süresi belirtilen sürelerden 3 ay az olacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Emekli Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek