bağkur affı 2019
SGK Haberleri

Bağkur Yapılandırma 2019

Bağkur affı 2019 yılında prim borçlusu olan tüm bağkurlular tarafından bekleniyor. En son yapılandırma hakkı geçtiğimiz yıl verilmiş ve binlerce kişi prim borçlarını yeniden yapılandırmıştı. Şimdi ise primlerin yükselmesi ve geçmiş prim borçlarının artması ile birlikte yeniden bir af talebi var.

Geçtiğimiz yıl çıkarılan yapılandırma kanunu vasıtası ile borçlar yeniden yapılandırılmış, borçların gecikme zammı ve faizleri silinmiş ve borçlar 36 aya kadar taksitlendirilmişti. Ayrıca ihya yapılandırma hakkı da verilmiş ve bağkurda dondurulan hizmeti olanlar bu hizmetleri ihya kapsamında borçlanmıştı. Peki yeni bağkur affı yasası ne zaman çıkacak ?

Bağkur affı 2019 ne zaman çıkacak ?

Yeni bir af beklentisi yukarıda da belirttiğimiz gibi gündemde. Meclis tam yerel seçimlerden sonra çalışmalara başlayacakken İstanbul seçimlerinin yeniden yapılma kararı ile birlikte torba yasalar da askıya alınmış gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde 3600 ek gösterge, yeni kıdem tazminatı yasası, yeni askerlik düzenlemesini içeren bir torba yasa TBMM’ye sunulacak. Bunun haricinde torba yasada yapılandırma düzenlemesinin olup olmayacağı da merak konusu.

Sıradaki Haberi Oku  Rapor Parası Sorgulama 2019

Bağkurda yeni bir yapılandırma düzenlemesi gelirse geçtiğimiz yılki torba yasada olduğu gibi borçların gecikme zammı ve faizleri tamamen silinir. Borçlar anapara üzerinden 36 aya kadar yeniden taksitlendirilir. Ayrıca bir döneme kadar olan prim borçlarını isteyen sildirip hizmetlerini dondurabilir.

Gelebilecek bir diğer önemli düzenleme ise ihya yapılandırma ile ilgili olur. Çeşitli kanunlar gereği geçmiş prim borcundan dolayı hizmetleri dondurulanlar şimdi ihya yapmak istediklerinde hesaplama mevcut primler üzerinden yapılmakta ve bir hayli yüksek borç çıkmakta. Yapılandırma kapsamına alındığında ise her dönemin primi o dönemin primleri üzerinden hesaplanarak gecikme zamları da silindiğinden büyük avantaj sağlamakta. Muhtemel bir yapılandırma bu düzenlemeyi de kapsayacaktır.

Bağkur borcu taksitlendirme 2019

Prim borcu yapılandırma ile taksitlendirme birbirinden farklı şeylerdir. Yapılandırmada isminden de anlaşılacağı üzere borç yeniden yapılandırılır yani revize edilir ve bu düzenleme torba yasalar ile geçici süreliğine verilir.

Sıradaki Haberi Oku  EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Gelişmeleri! EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak ?

Taksitlendirme ise sürekli olan ve 6183 sayılı kanunla getirilmiş bir haktır. Prim borçlusu olan bağkurlu acil durumlarda örneğin sağlıktan yararlanmak ya da borcu yok yazısı almak için sadece peşinat ödeyerek prim borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebilmekte. Üstelik bir şartı da yok ve bu işlemi her zaman yapabilirsiniz. Ancak şunu hatırlatmak gerekiyor. Senelik faizi yaklaşık %20 civarı. Yani 10 bin lira civarındaki bir borcu 12 taksitle ödemek istediğinizde borç yaklaşık 12 bin liraya yükselecektir.

Dolayısıyla taksitlendirme yapılandırma gibi avantajlı değildir. Sadece acil bir durum varsa peşinatı ödeyerek taksitlendirme yapabilirsiniz. Bağkur taksitlendirme başvurusunu bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya yapmanız gerekiyor.