SGK Haberleri

Bağkur Primi 2019

2019 bağkur primi tutarları belli oldu. Asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek en düşük ve en yüksek prim tutarları da belli oldu. Bu yazımızda 2019 güncel bağkur prim tutarları konusunda bilgi verilecektir.

Bilindiği üzere bağkur primleri ve diğer tüm Sosyal Güvenlik primleri brüt asgari ücrete göre hesap ediliyor. Brüt asgari ücret 2019’da tüm yıl aynı tutardan ödeneceğinden ödenecek prim tutarları da hep aynı tutar üzerinden olacaktır. Buna göre prim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

Bağkur primi 2019 ne kadar oldu ?

Güncel prim tutarları aşağıdaki gibidir. Kendi adına ve hesabına prim ödemesi yapan bağkurlular ile isteğe bağlı bağkurlular ve ev hanımlarının ödeyecekleri en düşük prim tutarları aşağıdaki gibidir. Tarım/çiftçi bağkurlular ile esnaf bağkurlular 5 puanlık indirimden yararlanabilirken ev hanımları ile isteğe bağlı kapsamda prim ödemesi yapanlar prim indiriminden yararlanamamakta. Prim tutarları şu şekildedir;

  • Tarım/çiftçi bağkuru 5 puanlık indirimle aylık en düşük 653 lira, prim ödemesini düzenli yapmayanlar için ise 764,84 lira olacaktır.
  • Esnaf, şirket ortakları için 5 puanlık indirimle aylık en düşük prim tutarı 754,61 lira, prim borcu olup düzenli ödeme yapmayanlar için ise 882,51 lira olacaktır.
  • İsteğe bağlı bağkur primi 818,56 lira olacaktır.
  • Ev hanımları isteğe bağlı bağkur primi ise 709,41 lira olacaktır.
Sıradaki Haberi Oku  Evlilik Tazminatı Hesaplama 2019

Yüksekten ödeyerek yüksek emekli maaşı almak isteyenler yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katına kadar aylık primini arttırabilir. Böylece daha yüksek emekli maaşı alabilirler.

Bağkurda emeklilik şartları değişecek mi ?

Bildiğiniz gibi bağkurluların normal emeklilik için 9000 günü, sigortalıların ise 7200 günü tamamlamaları gerekiyor. Bağkurlular da aradaki bu 1800 günlük farkın kapatılması ve bağkur için de doldurulması gereken gün sayısının 7200 güne düşürülmesini talep ediyorlar. Önümüzdeki günlerde meclise yeni torba yasa gelecek. Bu yönde bir düzenleme olması beklenmiyor ancak yapılması yönünde de talepler mevcut.

Bağkur prim ödemesi nereye, nasıl yapılır ?

Prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm bankalardan, ATM’ler aracılığı ya da mobil ve ya internet bankacılığı kanallarından yapılabilmekte. Ayrıca kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden de ödemelerin yapılması mümkündür. Ödeme işlemi T.C. numarası ile yapılmaktadır. Cari prim ödemeleri için SGK-Bağkur Prim menüsünden, geçmiş prim ödemeleri için ise SGK-Bağkur geçmiş dönem menüsünden ödeme sağlanabilecektir.

Sıradaki Haberi Oku  Bağkur Yapılandırma 2019