Kredi

Tolga Andaç Yatırımcıların Gözdesi Neden Ticari Gayrimenkul Yatırımı?

 

Gayrimenkul yatırımında son dönemde öne çıkan ticari emlak yatırımı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dikkat çekmeye başladı. Ofis, dükkan, iş yeri gibi ticari kullanıma yönelik gayrimenkuller büyük talep görmesiyle yatırımcıların dikkatini çekti. Ticari mülk satın alırken kiracısının güvenilir olması ve konumunun çabuk kiralanabilir yerde bulunması gibi önemli kriterler bulunuyor.

Ticari gayrimenkul yatırımı, dükkan ya da ofisin boş kalmayacak bölgeden yapılması durumunda büyük avantajlar sağlıyor. Mülk Kaynak Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Andaç, son dönemde yatırımcıların nende ticari gayrimenkule büyük ilgi duyduklarını açıkladı. Andaç’a göre, iyi yerden satın alınan ticari gayrimenkulün çok büyük oranda getirisi bulunuyor.

Ticari Gayrimenkul Alırken Bunlara Dikkat Edin

Mülk Kaynak Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Andaç, son dönemde revaçta olan ticari gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere önemli tavsiyeler verdi. Ofis veya dükkan gibi ticari amaçlı kullanabilecek iş yeri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsuru kira getirisi olarak açıkladı. Andaç, kira getirisi ile ticari gayrimenkulün fiyatı arasında oransal ilişkinin uzmanlar tarafından kurulmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Gayrimenkul sektöründe merkezi iş alanı olarak sınıflandırılan bölgelerde bulunan ofis yatırımlarının en sağlıklı yatırım tercihlerinden biri olduğunu belirten Tolga Andaç, bu seçeneğin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Mülk Kaynak Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Andaç, ayrıca merkezi ofislerin elde tutma ve geliştirme maliyetlerinin çok yüksek seviyelere ulaştığı konusunda yatırım yapmak isteyenleri uyardı.

Ticari Gayrimenkul Piyasasında Önemli Detaylar

Deneyimli gayrimenkul danışmanı Tolga Andaç, arz ve talep dengesinin değişmeye başladığı ticari gayrimenkul yatırımlarına yönelik önemli detaylar paylaştı. Bir ofisin gayrimenkul fiyatını belirleyen temel unsurları sıralayan Andaç, olarak birim m2 başına fiyat, bölgesi, bina inşaat kalitesi ve yaşını bunlara örnek gösterdi.

Dükkanın cephe durumu, görünebilirliği ve ulaşılabilirliğinin de önem taşıdığını belirten Andaç, özellikle ticari gayrimenkul yatırımı yaparken mutlaka bu koşullara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Kiracıların durumu konusunda da ön araştırma yapılmasının önemli olduğunu aktardı. Mülk Kaynak Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Andaç, ticari gayrimenkul yatırımı konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

https://www.instagram.com/andactolga/