• %
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7569
  % 0,34
 • € EURO
  7,5700
  % -0,14
 • £ POUND
  8,4719
  % -0,18
 • BIST 100
  109.740,59
  % 0,58
 • 22 AYAR SAF ALTIN GRAM/TL
  340,72
  % -0,03
 • ÇEYREK ALTIN
  610,82
  % -0,03
 • BITCOIN
  64379,612
  % -0,69

Yurtdışından Gelen Telefonu Başkasının Pasaporta Kaydettirme

Yurtdışından Gelen Telefonu Başkasının Pasaporta Kaydettirme
Spread the love

Yurtdışından getirilen telefonların kayıt süreleri ile kayıt işlemleri hakkında köklü değişiklikler yapıldı. Ülkemizde döviz fiyatlarındaki artışla beraber telefon, tablet benzeri cihazların fiyatlarının yükselmesi ve buna bağlı olarak alım gücünün azalması kişileri yurtdışından tanıdık aracılılığı ile cihaz almaya itiyor.

Yurtdışından getirilen telefonların imei kaydı yapılmazsa 120 gün sonra Bilgi Teknoloji Kurumu tarafından telefon kullanıma kapatılmaktadır. Bu yüzden telefon Türkiye’de kullanılacaksa imei kaydının yapılması gerekmektedir. Son yapılan düzenleme ile kayıt süresi ile hükümlerinde değişikliğe gidilmiştir.

Yurtdışı telefon kayıt harcı 2019

Türkiye’deki telefon satışını canlandırmak ve yurtdışından getirilen telefon yoğunluğunu azaltmak için geçtiğimiz yıl telefon kayıt ücreti 500 liraya çıkarılmıştı. 2019 Ocak ayından itibaren ise telefon kayıt ücreti 618 lira oldu. Buna göre 31 Aralık 2019 tarihine kadar kaydı yapılacak telefonlar için bir defaya mahsus 618 lira ödenmesi gerekiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Shell Uygulaması ile Kontrolü Ele Alın

Başkasının pasaportuna telefon kaydettirme 2019

Yurtdışı telefon kaydı konusunda yapılan önemli bir değişiklik ise telefonun sadece yurda giriş yapan kişiye ait olan sim kart ile yapılabilecek olması. Yani eskiden pasaport başka birisine ait sim kart sahibi de başka birisi olsa bile sorun olmuyor ve kayıt işlemi yapılabiliyordu. Ancak son yapılan değişiklik ile buna da önlem alındı. Buna göre telefon kaydı yapılacak pasaport ile telefonun kullanılacağı sim kartın aynı kişiye ait olması gerekiyor.

Bu durumda telefon pasaport sahibi haricinde bir kişiye ait simkart ile telefonun kullanımı artık mümkün olmayacak. Başka pasaporta telefon kaydı olmayacağından yurtdışından getirilecek cihaz sayısında da azalma olması bekleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs nedeniyle oyun indirmeleri kısıtlanabilir

Pasaporta kaç yılda bir telefon kaydı yapılabilir ?

Telefon kayıt süresinde de değişikliğe gidildi. Buna göre önceden bir pasaport üzerine 2 yılda bir telefon kaydı yapılabilirken son düzenleme ile bu süre 3 yıla çıkartılmıştır. Yani artık pasaport üzerine telefon kaydı açıldıktan itibaren en az 3 yıl geçmeden telefonun yeniden kayıt yapılabilmesi mümkün olmayacak.

Yurtdışından getirilen cihaz kaydı nasıl yapılır ?

Kayıt işlemi yapmadan önce yapılması gereken ilk şey imei kayıt ücretini yatırmak. İmei kayıt ücreti vergi dairesi veznelerinden ya da vergi dairesi ile anlaşmalı bankalardan yapılabilmekte. İmei kayıt bedeli yatırıldıktan sonra kayıt e devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilmekte. Bunun için e devlet şifresi alınması gerekiyor. Eğer kişi Türk vatandaşı değilse imei ücreti yatırıldıktan sonra Vodefone, Turkcell ya da Türk Telekom yetkili bayilerinden de telefonun kaydı için başvuru yapabilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Pandomim nedir

Başvuru esnasında pasaport, kimlik ve ücretin ödendiğine dair dekont olması gerekiyor.

YORUMLAR YAZ