yurtdışı emeklilik
Gündem

Yurtdışı Borçlanma Bugün Son Tarih

Yurtdışı borçlanması yaparak avantajlı emeklilik hakkı elde etmek isteyenler için bugün yani 31 Temmuz 2019 son tarih. Erken emeklil olmak ve yüksek maaş almak isteyenler için son fırsat.

19 Temmuz 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7186 sayılı yasa ile yurtdışı emeklilik işlemlerinde önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerle birlikte hem borçlanma tutarı yükseliyor hem de bağkur dışındaki sigorta kollarından emekli olma devri kapanıyor.

Borçlanma tutarı %40 yükseliyor

31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuranlar için günlük en düşük borçlanma tutarı 27,28 lira. 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra borçlanma hesaplaması brüt asgari ücretin günlük %32’si yerine %45’si üzerinden hesaplanacağından 38,37 liraya yükselecek.

Sıradaki Haberi Oku  Samsunda yaşayan iki kardeşten evde kalın mesajı

31 Temmuz 2019 tarihi yani bugün mesai sonuna kadar başvuru yapanların borçlanma işlemi Türkiye’deki son sigortalılık koluna göre yapılacak. Yani son çalışma ssk ise ssk, emekli sandığı ise emekli sandığı, bağkur ise bağkura göre yapılacak. Türkiye’de hiç sigorta yoksa yine bağkura göre yapılacak.

01 Ağustos 2019 tarihinden sonra ise Türkiye’deki sigorta statüsüne bakılmaksızın borçlanma işlemleri sadece bağkura göre yapılacak. Türkiye’de öncesinden sigorta ya da emekli sandığı hizmeti olması bu durumu değiştirmeyecek.

Bağkurdan emekli olmak için en az 5400 gün gerektiğinden 01 Ağustos 2019 sonrası başvuru yapacaklar için ödenecek borçlanma tutarı 5400 gün üzerinden 207 bin lira olacak.

Kanun ile yurtdışında işe girişi Türkiye’de sayılan Almanya, İsviçre, Fransa, Avusturya, Belçika gibi 18 ülkedeki sigorta başlangıcı artık Türkiye’de giriş olarak sayılmayacak.

Sıradaki Haberi Oku  İngiltere ve Avusturyada yaşayan 2 Türk koronadan öldü

Yurtdışında olanlar başvurularını posta yolu ile iadeli taahhütlü olarak gönderebilir. Yurtdışı borçlanma başvuru formunu doldurup göndermeniz şimdilik yeterli olacaktır. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapılmış sayılacağından eski kanun hükümlerine göre borçlanma yapılır. Borçlanma başvuru formunu doldurmak oldukça kolay.  Formu dolduramıyorsanız https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanma-basvuru-formu-nasil-doldurulur/ sayfasını ziyaret ederek adım adım nasıl doldurulur bilgi sahibi olabilirsiniz.