Gündem

Yün Cami Halılarında Bilinmesi Gereken Özellikler

Camilerde birçok farklı çeşit ve özellikte halılar kullanılmaktadır. Cami halısı modelleri içerisinde kullanımı yaygın olanlar mevcut olup genellikle üretimde yün kullanılmaktadır. Cami halısı seçimleri yaparken birçok yüksek kriter önem teşkil etmektedir.  Ayrıca cami halısı fiyatları da bu kriterleri çok etkilemektedir. Sonuç itibari ile duvardan duvara cami halısı uygulamak ihtiyaç olacak halı miktarını arttıracağı için meblağ da artacaktır. Cami halıları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için öncelikle cami halılarında kullanılan yünün avantajlarından bahsetmek gerekir.

Cami Halılarında Yün Kullanımı ve Halı Modelleri

Camilerde çeşitli modellerde ve dokularda halılar kullanılmaktadır. İbadete uygun olması istendiği gibi kullanılacak caminin süslemelerine ve tasarımına da uyumlu olması beklenir. Kurs halısı modelleri genellikle cami halılarına benzerlik gösterir. Ancak yurt halısı modelleri tabanı tamamen kaplaması yönünden benzerlik gösterse de genellikle cami halı modellerinden ayrılırlar. Cami halı modelleri içinde en çok kullanılan modellerin başında göbekli cami halısı  modeli gelmektedir. Bunun dışında birçok renk seçeneği sunan saflı cami halısı  modeli de tercih edilir özellikle de dekoratif seçimler için. Kullanım kolaylığı olması istenirse de seccadeli cami halısı modelleri tercih edilir ki ibadet düzeninde kolaylık sağlasın diye. Natürel cami halısı modeli oluşturması açısından yün kullanımı tercih edilir. Ayrıca akrilik cami halısı modelleri de yukarıdaki çeşitlerden sonra yaygın kullanılmaktadır.

Sıradaki Haberi Oku  İlgezdi: İktidar dünyanın en büyük işsiz diş hekimleri ordusunu kurmaya çalışıyor.

Yün Cami Halıları Avantajları

Cami halıları üretilirken birçok önemli etmene dikkat edilir.  Camiler tolu ibadet yerleri olduğu için ve her türden birçok insana hizmet sunduğu için hem yerleri tamamen kaplaması hem de kolay temizlenebilmesi çok önemlidir. Yün cami halısı avantajları;

  • Naturel yapısı gereği kolay yanmaz ve alev almaz özelliktedir.
  • Kullanıldıkça dokusu iyileşir, renkleri daha da parlar.
  • Yün kendi lifli yapısı gereği aşınmaya karşı dayanıklı olup yoğun insanın bulunduğu bir yerde avantaj sağlar.
  • Kıl, tüy uçuşması yapmadığı gibi elektriklenmede oluşturmaz.
  • Kolay tozlanmaz, kirlenmez ve lekelenmez üstelik kolay temizlenir.

olarak sıralanabilir. Ayrıca, nemi dengeler, serili oldukları camilerin yerlerinde havanın kurumasını bir oranda önleyerek regülatör görevi yapar.

Sıradaki Haberi Oku  Bisturi nedir