askerlik sistemi ne zaman çıkacak
Gündem

Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak ?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili kanun teklifine son şekil verildi ve teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Buna göre askerlik süreleri değişiyor ve bedelli askerlik kalıcı hale getiriliyor. Uzun dönem askerlik 12 aydan 6 aya düşürülecek ve isteyen 6 ay daha maaş alarak askerliğe devam edebilecek. Yeni askerlik sistemi uygulaması hemen başlamayacak.

Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek ?

Kanun teklifine son şekli verilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. En geç 1 ay içerisinde yasalaşacak. Ama sistem ilk defa 2020 yılı itibariyle uygulamaya konulacak. Yani yasa 2020 yılında yürürlüğe gireceğinden mevcut durumda er ya da erbaş olarak askerliğini yapanları etkilemeyecek.

Yeni askerlik uygulaması nasıl işleyecek ?

Bedelli ücreti her yıl değişecek ve arttırma ya da azaltma yetkisi Cumhurbaşkanında olacak. Yeni sistem ile zorunlu askerlik 6 aya inecek ve bedelli artık sürekli hale getirilecek. 6 ay zorunlu askerlik görevini yerine getirenler isteğe bağlı olarak 6 ay daha maaşlı olarak askerlik görevini icra edebilecek. Yedek subay ve astsubaylar için görev süresi 12 ay olacak.

Sıradaki Haberi Oku  Akdeniz’de deprem

Bedelli askerlik yapmak isteyenler için temel eğitim süresi 1 ay olacak. Bir aylık temel eğitimden sonra isteyen bedelini ödeyip terhis olabilecek. İsteyen de 5 ay daha askerlik yaparak görevi tamamlayabilecek. Bedelli için her yıl 145 bin kontenjan ayrılacak. Talebin kontenjan üzerinde olması halinde talepler karşılanmayacak.

Sistemle birlikte artık herkes en az 1 aylık zorunlu eğitim alabilecek. Böylece torba kanunlarla getirilen bedelli uygulaması da sürekli bir hal almış olacak.

Lisans ya da üzeri mezunlar için kısa dönem askerlik süresi 2 aya düşürülüyor. 2 aylık temel ve sınıf eğitimi alan üniversite mezunları terhis edilecek. İsteyenedek subay olarak 10 ay daha maaş alarak askerlik görevini sürdürebilecek.

Yeni askerlik sistemi şeması

Aşağıdaki şema aracılığı ile yukarıda anlatılanları şema üzerinde somutlaştırabilirsiniz. Sistemin işleyişinin nasıl olacağı şema ile anlatılmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret desteği sürecek

yeni askerlik sistemi