Gündem

Türkiyede turistler ülkelerine dönmek istemiyor

Tüm dünyayı etkisi altınakoronavirüs salgını, Antalya ve Alanya’da özellikle turizm sektörünü sekteye uğrattı.

2020 yaz turizm sezonunun açılmasını bekleyen turizmciler, koronavirüs salgınıylasezonun açılışını ertelemek zorunda kaldı.

“ÖNLEM ALINMIŞ OLMASI AVANTAJ SAĞLADI”

Türkiye Tanıtım Ajansı (TTGA) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu üyesi, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, diğer ülkelerle kıyasladığında koronavirüs tehlikesinin daha düşük düzeyde seyrettiğini belirterek, “Bunu sevindirici olarak söylemiyorumen azından önlemlerin alınmış olması bize avantaj sağladı.” dedi.

‘EĞİTİMLER VERİLDİ’

Yaşanan süreçte kış turizminin de devam ettiğini belirten Burhan Sili, “Diğer taraftan turizm sezonumuz kış döneminde de devam ediyordu. Bununla ilgili olarak hem Antalya hem Alanyabirimleri tarafından personelimize, bizlere eğitimler verildi. Bu çerçevede hem kendi misafirlerimizin, hem de burada çalışanların, bizlerin sağlığının korunması amacıyla birönlem aldık. Özellikle el yıkama konusunda, tuvaletlerimize ne şekilde yıkanması gerektiğiyle ilgili bildiriler astık. Diğer yandan restoran girişlerine, tesis girişlerine el dezenfektanları koyduk. Misafirlerimize de bu konuda hem rehberler aracılığıyla hem de info tahtalarımız aracılığıyla bilgi aktarmaya çalışıyoruz. Personelimizin de kendi aralarındayaşamamaları ya da bulaştırmamaları anlamında alacakları önlemler silsilesinde değerlendirdik. Her ne olursa olsun bulaşmayacağı anlamına gelmiyor.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Selçuktan Cumhurbaşkanı Erdoğana tatil sorusu

“BU ÜLKEDE KALMAK İSTİYORUM”

Sınırların uçuşlara kapatılmasıylakaynak pazarların neredeyse tamamının kapandığını anlatan Sili, şunları söyledi:

“Uçuşlar durduruldu, birçok ülkede girişler durduruldu. Ama halihazırda Rusya devam ediyor. Bu sabah itibarıyla, Rusya’nın girişler ve vatandaşlarınıçağırma anlamında duyuruları oldu. Gelişler de azaldı. Biz geçen hafta bu konularla alakalı birtoplantılar gerçekleştirdik. Toplantılarkaynak pazarlarımızın kapanmış olanlarıyla alakalı dönmek isteyen misafirlerimizin Charter seferlerinin 20 Mart’a kadar devam ettiğini ve uçuşları daha sonra olsa dahi bu charterlarla dönebilecekleriniettik. Tercih edip, dönenler oldu. Tercih etmeyip ‘Ben bu ülkede kalmak istiyorum. Tatilime devam etmek istiyorum’ yahut ‘Burada daha dakalmaya devam edeceğim’ anlamında talepler de var. Bunları da değerlendiriyoruz. Bizim misafirimiz olmaya ve servis almaya devam ediyorlar.”

Sıradaki Haberi Oku  Tedarik zincirindeki kırılma Türkiye'ye yaradı

“UMUT EDİYORUZ”

17 Nisan’a kadar kaynak pazarlardaki uçuşların durdurulduğunu, oradanmisafirlere sınırların kapatıldığını hatırlatan Burhan Sili, “Bizimtahminlerimiz bu işin haziran itibariyle toparlanacağı yönünde. Genel anlamıyla, hem insan sağlığı açısından hem de firmaların,şirketlerinin, otellerin, turizmle veya diğer sektörlerle alakalı çokhasar bırakmadan bu sorunun halledilebileceğiniediyoruz.” diye konuştu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri