Gündem

Trump, 2,2 trilyon dolarlık dev teşvik paketini onayladı

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ile salgın nedeniyle zarara uğrayanve işletmelerin sübvanse edilmesini öngören 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı.

ABD Senatosu’nda çarşamba, Temsilciler Meclisi’nde de cuma günü kabul edilen tasarı, enBaşkan Donald Trump’ın masasına geldi.

Trump, Oval Ofis’te Başkan Yardımcısı Mike Pence, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yanıbazı kabine ve kongre üyelerinin katılımıyla düzenlenen törenle söz konusutasarısını onayladı.

BUGÜNE KADAR İMZALANAN PAKETİN 2 KATI

ABD Başkanı Trump, burada yaptığı konuşmada, “Bir araya gelip, Amerika’nın çıkarlarını her şeyin üzerine koydukları için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’e teşekkür etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Törenin ardından Twitter’dan dayapan Trump, “Bugün, ABD tarihindeki enekonomik paket olan teşvik paketini onayladım. Bu, bugüne kadar imzalanan enpaketin bile iki katı. 2,2 trilyon dolarlık bu paket, ülkemizdeki aileler, çalışanlar ve işletmelere acilenduydukları ekonomik desteği sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Y kuşağının yüzde 74'ü haftanın 5 günü işe gitmek istemiyor

KREDİ İMKANI VE DOĞRUDAN ÖDEME

ABD tarihinin enekonomik destek paketi, Kovid-19’la mücadele kapsamındasağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerininduyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedarikinin yanıekonomik zarara uğrayanişletmeler ve gelir kaybı yaşayan Amerikan vatandaşlarına kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılmasını öngörüyor.

Bu kapsamda, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus 1200’er dolaryardım yapılması öngörülürken;ve orta ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerinborçlarının 30 Eylül’e kadar ertelenmesi isteniyor.

Tasarıda,ölçekli firmalaraçıkarmamaları, çalışanların özlük haklarında geriye gitmemeleri veya üretimlerini başka ülkelere kaydırmamaları için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması da öngörülüyor.

ARTIK EN ÇOK VAKA ABD’DE

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığıverilere göre, ABD’de Kovid-19 vakaları, İtalya ve Çin’i geçerek 100 binin üzerine çıkmış, salgın nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı ise 1500’ü geçmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Şirket haberleri

ABD, Kovid-19sayısı bakımından dünya genelinde birinci sırada yer alıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri