Gündem

Trump: 100 günde 100 bin ventilatör üreteceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü günlük basın toplantısında salgına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kovid-19 ile mücadelede ventilatör ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli adımlar attıklarını belirten Trump, “Önümüzdeki 100 günde 100 binventilatörü üreteceğiz ya da edineceğiz. Bu, ABD’nin biriçindeki ventilatör üretiminin 3 katı bir rakam olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

New York Valisi ile arasında yaşanan ventilatör krizine de değinen Trump, “New York’a binlerce ventilatör gönderdik. Ama New York bunların kendilerine ulaştığını bilmiyormuş.” açıklamasında bulundu.

Trump, kendisine özel sektörün üretimini yönlendirme hakkı “Savunma Üretim Yasası”nın kullanılması konusunda da Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro’yu atadığını duyurdu.

WASHİNGTON VE MİCHİGAN VALİLERİNE TEPKİ

Eyalet valilerinden bazılarının kendilerine haksızlık ettiğini savunan Trump, “Valilerden istediğim şey çok basit. Birazcık bize karşı müteşekkir olmaları. Başkan Yardımcısı Mike Pence sık sık eyalet valileriyle telefonda konuşuyor. Ona artık Washington ve Michigan valilerini aramamasını söyledim. Onlar bize olması gerektiği gibi davranmıyor.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul’daki Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Algı ve Tutumlar Araştırması raporlandı

Trump, Kovid-19 konusunda pazartesi ya da salı günüinsanları ile bir araya geleceklerini ve yeni atılacak adımları görüşeceklerini belirterek, “New York’takısa sürede normale dönecek gibi durmuyor. Ama ülkenin bazı kesimleri de virüsten çok etkilenmedi.” ifadesini kullandı.

“ÖNCELİKLERİM İNSAN HAYATI VE GÜVENLİĞİ”

Virüsü birönce yenmek istediklerini kaydeden Trump, “Benim önceliklerim belli. Önce insanların hayatı ve güvenliği, sonra ekonomi.” dedi.

Trump, ayrıcaelemanı ihtiyacını karşılamak için de Savunma ve İç Güvenlik bakanlıklarına rezerv askerleri göreve çağırma yetkisi verdiğini kaydetti.

Söz konusu kararname ile, sivil hayattaalanında çalışan emekli ya da rezerv askerler en24 ay olmak suretiyle göreve çağrılabilecek.

ABD, SALGININ YENİ MERKEZİ

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığıverilere göre, ABD’de Kovid-19 vakaları, İtalya ve Çin’i geçerek 100 binin üzerine çıkmış, salgın nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı ise 1500’ü geçmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

ABD, Kovid-19sayısı bakımından dünya genelinde birinci sırada yer alıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri