Gündem

Tripofobi nedir

Bilim insanlarının fobi olarak değerlendirdiği bu olayı, insanlar korku olarak görmekten ziyade tiksinme delikli ve gözenekli yapılara karşı hassasiyet duyma olarakediyor.

TRİPOFOBİ NEDEN OLUR?

Bilimsel olarak bir kesinlik taşımamasıylazihinsel birolarak bilinmiyor.

Sadece kişinin sıralı bir şekilde dizili halde bulunmuş deliklere karşı hassaslık göstermesi, tiksinmesi ve iğrenme durumudur.

İnsan vücudunda da bu delikler görülebilir. Buise tetikleyici nesnelerle karşılaştıklarında çeşitli psikolojik ve fiziksel belirtiler ortaya çıkar.

TRİPOFOBİ BELİRTİLERİ NELERDİR

Kişiden kişiye değişiklik göstermesiyle beraber, korku, tiksinme,rahatsızlık hissi, bulantı, durumdan kaçınma isteği,çarpıntısı,darlığı, ölüm korkusu şeklinde görülür.

Bu gibi durumlarda bir uzmandan destek alınarak çözüme kavuşulması öneriliyor.

TRİPOFOBİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Sünger, sabun köpükleri, mercan,  bal peteği,  arı kovanı,  suyun yoğunlaşması sonucu oluşan damlacıklar,  çilek,  nar,  mısır şeklinde sıralanabilir.

Sıradaki Haberi Oku  Yeni atama ve görevden almalar Resmi Gazete'de

TEDAVİSİ NASIL OLUR

Psikoterapi teknikleri ve hipnoz gibi yöntemlerle hastaların gerçekçi olmayankalıplarını değiştirmelerine yardımcı olunur.

Korku nedeniyle ortaya çıkabilecekdöküntülerinietmek için yatıştırıcı ilaçlar alınabilir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri