Gündem

Taksici ve minibüsçülerden sigorta talebi

Koronavirüs sonrası birçok iş koluetkilendi. Bunlardan biri de taksi ve minibüsçüler…

Türkiye Esnaf Vakfı Başkanı Yahya Uğur, yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirleri nedeniyle taksi ve minibüslerin müşterisinin azaldığını belirterek, esnafıngünler yaşadığını söyledi.

”ŞOFÖR ARKADAŞLAR BIRAKIN PARA KAZANMAYI, YEVMİYELERİNİ BİLE ÇIKARAMIYOR”

Uğur, virüs nedeniyle dünyada ve Türkiye’de insanların belli sıkıntılar yaşadığını vurgulayarak, “Bu süreçten şoför esnafı daha çok etkileniyor. Taksilerin müşterisinde yüzde 65, minibüslerde yüzde 70’lerin üzerinde azalma oldu.Şoför arkadaşlar bırakınkazanmayı, yevmiyelerini bile çıkaramıyor. Böyle gidersesahipleri sigorta primlerini ödeyemeyecek.Her koşulda esnafa destek olan hükümetimizin bu konuda da destek vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Tüm esnafıngünler geçirdiğini dile getiren Uğur, şoför esnafının durumunun farklı olduğunuetti.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbulda zabıta ekibi bankları kepçeyle topladı

Şoförlerinhizmetinde bulunduğunu anlatan Uğur, “Birçok iş yeri için kapatılma kararı alındı. Bu tür esnafımız için deoldukça zor. Fakat, iş yeri kapatılan esnafımız en azından müşteri azlığındanetmeyecek. Oysa ulaşım sektöründeki esnafımız çalışmak zorunda. Çalışmadığıülke içindeki ulaşım kesintiye uğrayacak.Çalışmasını sürdüren şoför esnafımız boş boş dolaşıyor. Minibüsler boş gidip geliyor. Bir Bağkur ya da SGK primi yaklaşık bin 300 lira. Her bir takside 3çalışıyor. Bir de plaka sahibi. Minibüs şoförleri için deaynı” ifadelerini kullandı.

AYAKTA YOLCU ALMAMAK İÇİN SEFERLERİ AKSATMIYORLAR

Gebze Harem Minibüsleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramis Yılmaz da alınan önlemler nedeniyle kazançlarının çok düştüğünü anlatarak, yetkililerden yardım istedi.

Yılmaz, bir kaç haftadan beri esnafın ayakta kalmaya çalıştığını aktararak, “Virüse karşı alınan önlemlerle sokaklar boşaldı. İşe gidip gelen insanlar azaldı. Yolcu sayımızda yüzde 70 oranında azalma oldu. Minibüslerimiz boş gidip geliyor. Hattımızda 376 minibüs var. Esnafımızı korumak için 100 minibüsü hattan çektik.Amayetersiz yolcuyla gidiyoruz. Virüse karşı önlem amacıyla ayakta yolcu almıyoruz. Bu nedenle hattımızdan dahaaraç da çekemiyoruz. Durum böyle olunca da çok sıkıntı yaşıyoruz. Sigorta primlerimizin yatırılması konusunda devletten yardım bekliyoruz” diye konuştu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri