• GRAM ALTIN
  328,24
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  6,1874
  % 0,54
 • € EURO
  6,7920
  % 1,39
 • £ POUND
  7,9720
  % 0,31
 • BIST 100
  110.418,3700
  % -4,13
 • 22 AYAR SAF ALTIN GRAM/TL
  299,35
  % 1,33
 • ÇEYREK ALTIN
  536,67
  % 1,34
 • BITCOIN
  54996,573
  % 2,28

Süleymani suikastı Trumpın Orta Doğu stratejisini darmadağın etti

Süleymani suikastı Trumpın Orta Doğu stratejisini darmadağın etti

ABD Başkanı Donald Trump ve başdanışmanları haftasonunu İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürmenin, gelecekteki saldırıları önleyip önlemeyeceği ve Ortadoğu’yu daha güvenli hale getirip getirmeyeceği konusunda tartışarak geçirdiler.

ABD’nin bölgedeki politikası, bölgede askeri varlığın azaltılması yerine bölgeye daha çok birliğin sevk edilmesiyle Trump’ın söz verdiğinin tam tersi yönde ilerliyor. Bunlaraolarak ABD’nin karşısında korkmuş ve yaptırımlardan yıpranmış bir İran yerineokuyan bir İran duruyor. Bölgesel müttefikleriyse ABD’nin hava saldırısını takdir etmektensebir şekilde desteklemekle yetindi.

Saldırının ekonomik maliyeti de artıyor; petrol varil başına 70 doları geçerken, küresel çapta hisselerde düşüş yaşandı, altınaltı yılın en yükseğini gördü.

ABD’nin liderliğinde DEAŞ’a karşı savaşan birliklerin operasyonlarını durdurmaya zorlanması ve Irak parlamentosunun ABD’ye askerlerini ülkeden çekme konusunda yaptığı çağrıolan krizi derinleştirdi.

Trump’ın cevabıysa Irak’ın yaptırımlarla karşılaşacağı ve ABD’ye borcunuödemek zorunda kalacağı oldu. İran ise 2015’te imzalanan ve 2018’de Trump’ın çekildiği Nükleer Anlaşmada yeruranyum zenginleştirme limitlerine uymayacağını söyledi.

Emekli yarbay ve “Defense Priorities” isimlikuruluşunda kıdemli üye olan Daniel Davis, “ABD’nin hareketleri  halihazırda kırılgan olan durumu tartışmasız bir şekilde daha tehlikeli hale getirdi” dedi ve “Eğer İran’ın40 yılını dikkatlice incelerseniz, hiçbir baskıya karşı boyun eğmediklerini hatta tambaskılarla daha da kuvvetlendiklerini bilirsiniz” diye ekledi.

Süleymani’ye yapılan saldırıysa, aylar süren hükümet karşıtı protestolar sonrası İranlıları birleştirmiş görünüyor. Binlerce insanın ABD yaptırımları tarafından hırpalanmış devletlerinin, Suriye ve Yemen’deki çatışmalarda İran’ı ABD’ye karşı avantajlı konuma getirerek,görünmesini sağlayan general içintutmasıysa bu birliğin göstergesi.

Bloomberg News

YORUMLAR YAZ