Gündem

Şehirler arası otobüs seferlerine koronavirüs kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı’nın 81valililiğine gönderdiği genelgede,koronavirüsün fiziksel temas ve hava yolu ile çok hızlı bulaştığı veenfekte insan sayısının çok hızlı arttığına dikkat çekilerek, “Busalgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu sosyalhareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonusağlamaktır. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanaraksayısı vetedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riskiilesağlığı vedüzenininşekilde bozulmasına olunmaktadır” denildi.

SEYAHAT İÇİN İZİN BELGESİ DÜZENLENECEK

Genelgede, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusundaalınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasınıengellemek,sağlığı vedüzeni korumak için şehirler arasıyolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri ile ilgili olarak tedbirler alınmasının zaruri olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yerverildi:

“Alınantedbirler kapsamında; Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ileiller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17.00’den itibaren ancakvaliliklerin izni ile yapılabilecektir. Tüm vatandaşlarımızınbulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçlarınedeniylekararıyla sevk edilen, birinciyakınları vefateden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle15 gün içerisindegelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arasıyolculuk yapması valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir. İllerarasındaetmesiolan vatandaşlar, valilerin vekaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’nabaşvurarakbelgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır.Talebigörülenlere kurul tarafındangüzergâhı ve süresinide içerecek şekilde ‘Şehirler arası otobüs seyahatbelgesi’ belgesidüzenlenecektir.”

Sıradaki Haberi Oku  CAS nedir

SEFERLER, SAĞLIK KONTROLÜNDEN SONRA

Seyahat İzin Kurulunun vali ve kaymakamın belirleyeceği görevlisinin başkanlığında,temsilcisi, belediye temsilci,otogar sorumlusu ve ilgiliodası temsilcisi veya konuya ilişkinsiviltemsilcisinden oluşacağı belirtilerek, şöyle denildi:

“Bu kurullar otogarlardayapacak, bu amaçla görevin niteliğine yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır. Seyahat İzin Kurulunca,şehirler arası otobüs seyahatbelgesi verilenler tarafından yapılanbaşvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak veilgililere bilgi verilecektir. Seyahat etmesineverilenotobüslerdeki yolcuların ve personelinkontrollerinin yapılmasıamacıyla otogar çıkışlarında sağlıknoktaları oluşturulacak,yolcularınkontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatinebaşlayacaktır. Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacakvatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerinibelirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecektir.Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcularıgirişlerindekontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecekbir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreylekarantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 günsüreylealtına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmalarıhususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli edilecektir.”

Sıradaki Haberi Oku  Instagram İçin Takipçi Satın Al

ŞEHİR İÇİ SERVİSLER YASAKLANDI

Genelgede ayrıca, bu süreçte otogarlardayapacak tüm personelinrutin aralıklarlakontrolünden geçirileceği vurgulanarak, şunlarkaydedildi:

“Yolculuğunaverilen otobüslergüzergahlarında ancak otogarlarında duracak ve durdukları illerin valiliklerince seyahatetmesineverilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumundaalabileceklerdir. Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servishizmetleri yasaklanacaktır. İzinsiz yolculukların önlenmesi içinvaliliklerce yolnoktalarındatedbirler planlanacaktır.Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, valiliklerce süreklihijyen kuralları açısından denetlenecek vekurallarına olarakyürütmeleri sağlanacaktır.”