Gündem

SANAL POS NEDİR?

Sanal POS somut olarak alışverişlerde kullandığımız pos cihazlarının sanal ortamlara taşınmış halidir. Sanal pos sayesinde internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde ödeme işlemleri sağlanır. E-Ticaret faaliyetlerinin yaygınlaşması ile ödeme işlemlerinin sanal ortama taşınması da sağlandı. Gerçekleştirilmek istenen ödeme işlemleri bankaların ödeme sistemleri çerçevesinde yapılabildiği gibi aracı bir firma tarafından da gerçekleştirilebilir. Sadece sanal ödeme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için kurulmuş olan onlarca firma bulunuyor. Belirli bir komisyon alarak aracı firmalar sanal olarak ödeme işlemlerinin yapılmasına olanak tanıyor.

Hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme işlemlerinin sağlanabilmesi için sanal POS kullanılıyor. Firmaların Sanal POS kullanabilmesi için bankaların zorunlu tuttuğu güvenlik sertifikalarına sahip olmaları istenir. Özellikle sanal olarak gerçekleştirilen çekim işlemlerinde güvenliğin en üst seviyede tutulması sağlanır. Birçok dünya ülkesine göre ülkemizdeki bankacılık güvenlik sistemleri oldukça gelişmiştir. Sanal POS kullanan üye işyerleri ve alışveriş yapan müşterilerin maksimum güvenliği için virüs programları ve SSL güvenlik prosedürleri kullanılması gerekir.

Sıradaki Haberi Oku  VİOP 30 Endeksi

İnternet üzerinden gerçekleştirilen ödeme işlemlerinde kart bilgileri sisteme girildikten sonra 3D secure ile korumalı olarak mobil cihaza gelen SMS ile alışveriş tamamlanabilir. Kart bilgileri alışveriş yapılmak istenen siteye girilirken keylogger gibi virüslere maruz kalmamak adına ekran klavyesi kullanılabilir. Ayrıca birçok bankanın sağladığı Mobil POS uygulamaları ile de ödeme işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Mobil pos uygulamaları sanal POS hizmetleri ile entegre olarak çalışır.