Gündem

Peşinatsız Ev Almak İster Misiniz?

Peşinatsız Ev Almak İster Misiniz?

 

Gün geçtikçe fiyatları açısından değerlenen emlak varlıkları, kredi maliyetleri ve benzeri nedenlerden ötürü ev sahibi her gün daha da zor bir hale bürünüyor. Özellikle büyük şehirlerde (İstanbul, Ankara ve İzmir gibi) ev sahibi olmak veya diğer gayrimenkul seçeneklerine sahip olmak isteyen birçok kişi çok yüksek fiyatlar ile karşılaşabiliyor. Ayrıca, birikimi olmayan kişiler ev almak istediğinde birçok sorun ortaya çıkıyor. Bazı yasal yükümlülükler de peşinatsız ev almak için bu sorunlara dâhil oluyor. Ülkemizde bankacılık sektöründe gayrimenkul kredileri halen sınırlıdır.

 

Konut kredisine ihtiyaç duyanlar için konut değerinin %75’i kadar konut kredisi limiti bulunuyor. Kalan %25’lik kısım kredi çekilmeden önce ödenmelidir. Bu nedenle, birçok insan ev sahibi olmayı zor buluyor. Hem bankalar hem de finans kuruluşları Peşinatsız ev devlet ve inşaat şirketleri bu olumsuz durumların önüne geçmek için çözümler bulmaya çalışıyor. Peşin parası olmayanlar için çözümün ne olacağını değerlendirdikten sonra birkaç yöntem var.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs salgınında vaka sayısı 55 bin 149’a ulaştı

 

Bazı şirketler, yasa hükümlerine aykırı olarak, kredi verme faaliyetinde evin değerini değerinden çok daha yüksek göstererek krediyi daha yüksek hale getirmeye çalışabilirler. Gelecekteki olası yan etkilerden kaçınmak için bu önerilmez. Bu bağlamda, peşin ödemeden ev sahibi olmanın başka güvenilir yöntemleri de vardır.

Kredi Kullanarak Peşinatsız Ev Alma Yöntemi Nedir?

Bankalar tarafından önceden ipoteksiz ev sahibi olmak ve peşinatsız ev alma yolları için geliştirilen çeşitli yöntemler vardır. Konut kredisi şeklinde sahip olmak istediğiniz ev için konut kredisi ev değerinin %75’i oranında destekleniyor. Kalan %25 ihtiyaç kredisi için kullanılabilir. İhtiyaç kredisinin %25’ine tekabül eden tutar peşinat olarak kabul edilir. Bu yöntemde ev almak isteyen kişiler ödeme noktasında sorunlarla karşılaşabiliyor. Çünkü insanlar hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisi ödemek zorunda kalıyor. Bu yöntemi uygulamadan önce gelir ve giderlerin doğru bir şekilde muhasebeleştirilmesi gerekir.

Sıradaki Haberi Oku  Firari terör hükümlüsü Adıyaman'da enselendi!

İpotek Yöntemi İle Peşinatsız Ev Nasıl Alınır?

Kredi çekerek ön ödemesiz ev sahibi olmak için kullanılan bir diğer yöntem ise ipotek yöntemidir. Bu yöntemle ev sahibi olması gereken kişiler, ev satın almak için tutarın tamamını ödünç alabilirler. Bu sayede peşinat sorunu ortadan kalkar. Ancak bu yöntemin uygulanabilmesi için üzerinde ipotek uygulanabilecek gayrimenkullerin bulunması gerekiyor. Bu mülke uygulanan ipotek ile dairenin tam fiyatına konut kredisi verilebilir. Ödeme yapıldıktan sonra ipotek temizlenebilir ve işlemlere devam edilebilir. Peşin ödemeden kredi almanın başka bir yolu daha var.

 

Özellikle büyük konut projeleri üstlenen inşaat firmaları, satış potansiyelleri nedeniyle bankalarla özel sözleşmeler imzalayabilme olanağına sahiptir. Bu sözleşmeler aracılığıyla bu projeden ev almak isteyenlere özel faiz oranları, taksitli ödemeler veya doğrudan ödemeler sunabiliyorlar. Onlara göre kesinlikle çok uygun fiyata ev sahibi olunabilir. Bu projelerin yapımı sırasında ev satın almak müşterilere daha düşük fiyata ev sahibi olma fırsatı verecektir.

Sıradaki Haberi Oku  Sanatseverler Bodrum Loft’da bir araya geldi