• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  82372,389
  % 0,69

Pakistanda koronavirüs önlemleri artırıldı

Pakistanda koronavirüs önlemleri artırıldı
Spread the love

Sindh eyalet hükümetinden yapılan açıklamada, eyaletteki tüm alışveriş merkezleri, restoran, park ve diğer kamuyaalanların çarşamba gününden itibaren 15 gün süreyle kapalı kalacağı bildirildi.

OTOBÜS HİZMETİ 15 GÜN VERİLMEYECEK

Açıklamada, hükümet dairelerinin kapalı olacağı ve şehir içi otobüs hizmetlerinin de perşembe gününden itibaren 15 gün süreyle askıya alınacağı bildirildi.

Bir hükümet yetkilisi, eyalette Kovid-19 taşıdığı tespit edilensayısının 172’ye çıktığını belirtti.

Yetkili, marketlerin ve eczanelerinkalacağını, restoranların paket servisi yapmaya devam edebileceğini söyledi.

İMRAN HAN UYARDI: “SORUMSUZCA HAREKET ETMEYİN”

Pakistan Başbakanı İmran Han, televizyondan yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, yeni tip koronavirüsle mücadele sözü verdi ve kişilerin “sorumsuzcaetmeleri” halinde virüsün ülkede muhtemel yayılması konusunda halkı uyardı.

Sıradaki Haberi Oku  Siirtte teröristlerin kullandığı sığınaklar imha edildi

Yeni tip koronavirüsle savaşmak için halkı hükümetle birlik olmaya çağıran Han, “Ülke paniğe kapılmamalı. Hükümetiniz (koronavirüs) durumu yakından izliyor.” diye konuştu.

“ŞEHİRLERİMİZİ KİLİTLERSEK YOKSULLARIMIZ NE OLACAK”

Başbakan Han, “Onlar (ABD, İtalya ve İngiltere) virüse karşı farklı şekilde tepki verdi ancak bizim şartlarımız farklı. Biz, Avrupa ülkeleriyle aynı şekilde tepki veremeyiz. Ekonomik durumumuz çok kırılgan.” dedi.

Ülkeyi dış dünyaya kapatamayacaklarını söyleyen Han, “Şehirlerimizi kilitlersek yoksullara ne olacak? Burada insanlar açlıktan ölecekler.” ifadesini kullandı.

“ULUSLARARASI TOPLUM, BİZİM GİBİ ÜLKELERE YARDIM ETMELİ”

Çin’in virüs salgınıyla mücadele çabalarına övgüde bulunan Han, hükümetin, virüsün ortaya çıktığı daha ilk günden itibaren Pekin ile temas halinde olduğunu ve deneyiminden yararlanmaya devam edeceğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Polonya Çevre Bakanı koronavirüse yakalandı

Han, AP’ye verdiği özel mülakatta da virüs salgınının krizden yeni çıkan Pakistan ekonomisinidönülmez bir düşüşe sürükleyebileceğini vurgulayarak, “Beni kaygılandıran yoksulluk ve açlık. Uluslararası toplum, bizim gibi kırılgan ülkeler için borç silme tedbirlerini değerlendirmeli, en azından bize salgınla mücadele konusunda yardımcı olmalı.” ifadesini kullanmıştı.

Pakistan’da şimdiye kadar tespit edilen Kovid-19 vakalarının sayısı 247’ye yükseldi.

YORUMLAR YAZ