Gündem

Merkürün yüksek sıcaklığı, kendi buz tabakasını oluşturuyor

Güneş’e en yakın konumdaki gezegen Merkür’deki sıcaklıkzaman 400 santigrat derecenin üzerine çıkabiliyor.

Adını Roma mitolojisindeki Merkür’denbu gezegenin, gelen ısıyı koruyacak hiçbir atmosferi bulunmuyor. Bu nedenle gezegendeki sıcaklık, diğer gezegenlere göre dahadeğişiyor. Örneğin gündüz 400olan sıcaklık, gece kutup bölgelerinde -173 dereceye kadar düşebiliyor.

MERKÜR’DE BUZ TABAKALARI KEŞFEDİLMİŞTİ

2011’de Merkür’ün yörüngesine yerleşen MESSENGER isimliaracı, gezegenin kutuplarındaki buzulların varlığını ilkkanıtlamıştı. O zamanlar kutuplardaki kraterlerde bulunan dev buzul parçalarıinsanlarını bir hayli şaşırtmıştı.

Ancak Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı yeni bir araştırma, gezegendeki dev buzulların kavurucu sıcaklıklar nedeniyle oluşabileceğini gösteriyor.

Bilim insanları Dünya’da olduğu gibi Merkür’deki suyun da göktaşları aracılığıyla geldiğini düşünüyordu. Ancak araştırmacılar, bu sefer de şu sorunun cevabını bulamıyor: Eğergöktaşlarıyla geliyorsa, Merkür gibi kalıcı gölgeye sahip kraterleri olan Ay’dabu kadarya da buz birikmedi?

Sıradaki Haberi Oku  Sevgilinizin Sevgi ve Bağlılığını Dualarla Sağlayın

SUYUN GEZEGENDE OLUŞTUĞU ORTAYA ÇIKTI

Georgia Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, tartışmaya yeni birgetirerek suyun gezegende oluştuğunu öne sürdü. Aynı zamanda buzulların oluşmasında yüksek sıcaklıkların da katkısı var. Peki bu nasıl mümkün olabilir?

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni model, suyun ortaya çıkışını ve gezegende donarak birikimini tüm unsurlarıyla açıklıyor.

Merkür’ün yüzeyindeki toprağın hidroksil grubu (OH) ismi verilen iyon açısındanolduğu biliniyor.

Geliştirilen yeni modele göre yüksek sıcaklık, bir hidrojen ve bir oksijenden oluşan 2 hidroksil (OH) iyonunun birbirine çarparak, iki hidrojen ve bir oksijenden oluşanmolekülünü (H2O) oluşturmasını sağlıyor.

Her ne kadar bazımolekülleri kavurucu Güneş ışınları altında yeniden parçalansa da bazı moleküller Merkür’ün kutuplarındaki kalıcı gölgeye sahip kraterlerde buz halinde birikiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Adanada 650 bin TLlik sahte temizlik ürününe el konuldu

Merkür’ün bir atmosferi bulunmadığı için sıcaklık bu kraterlere iletilemiyor ve buzlar kalıcı bir şekilde uzun yıllar birikebiliyor.

AYNI MODEL İLE AY’DA DA SU ÜRETİLEBİLİR

Enstitüden başka bir ekip, bu kimyasal süreci Ay’daüretmede kullanabilmek için, gelecekte astronotların kullanacağı ve istasyonlara yerleştirilebilecek bir sistem geliştirmeye çalışıyor.,

Instagram: @eshteknoloji

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri