Gündem

Merkez Bankasından koronavirüse karşı yeni tedbirler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşıtedbirler açıkladı.

Merkez Bankası’nın aldığı önlemler piyasa derinliğinin korunması,politikası aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve Piyasa Yapıcılığı sisteminin desteklenmesi gibi alanları kapsıyor.

MERKEZ BANKASI’NDAN İLAVE ÖNLEMLER

Bu kapsamda, Açık Piyasa İşlemleri portföyü nominal büyüklüğünün TCMB analitik bilanço aktif toplamına oranı azami yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseltildi.

Merkez Bankası’ndan konuyla ilgili yapılanşöyle:

“Koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı alınantedbirlere ilişkin 31 Mart 2020 tarihli duyuruda, 2020 yılı Para ve Kur Politikası metninde belirlenmiş limitler çerçevesinde yürütülen Açık Piyasa İşlemleri (APİ) portföyü doğrudan alım işlemlerinin önden yüklemeli olarak gerçekleştirilebileceği ve gerektiğinde söz konusu limitlerin piyasa koşullarına göre güncellenebileceği açıklanmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Ali Erbaş: Namazlar evde kılınmalı

Ayrıca, geçici bir süre için Piyasa Yapıcı bankalara sağlanan, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS)’leri TCMB tarafından belirlenen koşullar ve tutarlar dâhilinde TCMB’ye satma imkânı kapsamında yapılan alımların, bu limitlerin dışında değerlendirileceği belirtilmiştir.

PİYASA DERİNLİĞİNİN KORUNMASI, PARA POLİTİKASININ GÜÇLENDİRİLMESİ…

Bu çerçevede, piyasa derinliğinin korunması,politikası aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve Piyasa Yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla aşağıdakiönlemler alınmıştır:

2020 yılı Para ve Kur Politikası metninde 2020 yılı için TCMB analitik bilanço aktif toplamının azami yüzde 5’i olarak belirlenmiş olan APİ portföyü nominal büyüklüğünün TCMB analitik bilanço aktif toplamına oranı azami yüzde 10 olarak güncellenmiştir.

DİBS SATIMINDA DEĞİŞİKLİK

Finansal piyasaların derinleşmesine vepolitikası aktarım mekanizmasının etkinliğine sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı sistemine sağlanan desteğin artırılması amacıyla Piyasa Yapıcı (PY) bankalara tanınan TCMB’ye DİBS satım imkânında değişikliğe gidilmiştir.

Sıradaki Haberi Oku  VİOP 30 Endeksi

Bu kapsamda; PY bankalara tanınan TCMB’ye doğrudan DİBS satım imkânına ilişkin limitlerin, repo işlem limitlerinden bağımsız olarak uygulanmasına ve PY bankalara repo işlem limitlerine eşit büyüklükte DİBS satım limiti tanımlanmasına,

AZAMİ YÜZDE 10’LUK LİMİT

Söz konusu alımların da APİ portföyü için belirlenen azami yüzde 10’luklimit dâhilinde gerçekleştirilmesine,

Bu çerçevede alımı gerçekleştirilecek DİBS’lerin ve alım miktarlarının TCMB tarafından belirlenmesine,

Alımların açılacak miktar ihaleleri yoluyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri