Gündem

Mecliste karşılıksız çeke yeni tedbirler geldi

Koronavirüsle mücadele kapsamında düzenlemeler Meclis’te devam ediyor…

Türkiye Büyük Millet Meclis’iolarak gündemine piyasalardaki koronavirüs sonrasısıkıntısınu gündemine aldı.

Başta esnaf olmak üzere birçok işletmeninsıkıntısı sonrası yazılan çeklerin karşıksız çıkabilme ihtimali üzerine  Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun’da değişikliğe gidildi.

ÖDEMELERDEKİ GECİKMELER

Buna göre, anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24 Mart 2020’den önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerinin anapara,veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık 2020’ye kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.

Sıradaki Haberi Oku  Bakırköy Adliyesinde koronavirüs vakası tespit edildi

CEZA UYGULANMAYACAK

Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlarınkredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezaidoğurmayacak.Çek Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre, 24 Mart 2020’ye kadar işlenen suçtan dolayı mahkum olanların, cezalarının infazı bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla durdurulacak.

Hükümlü, tahliye tarihinden itibaren en geç üç ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini alacaklıya ödeyecek. Kalan kısmını üç aylık sürenin bitiminden itibaren ikişer ay arayla 15 eşit taksitle ödemesi durumunda mahkemece, ceza mahkumiyetinin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verilecek.

3 AY İÇİNDE ÖDENMEYEN BORÇ

İnfazın durdurulduğu tarihten itibaren en geç üç ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birinin ödenmediği takdirde alacaklının şikayeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilecek. Hükümlü, taksitlerden birini süresi içinde ilködemediği takdirde, ödemediği bu taksit sürenin sonuna bir taksit olarak eklenecek.

Sıradaki Haberi Oku  Merkez Bankasının anketinde yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 9,76

CEZA AŞIMI

Kalan taksitlerden birini daha ödemediği takdirde alacaklının şikayeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilecek. Hükmün infazının durdurulması halinde cezayaaşımı işlemeyecek. İnfazı durdurulanhakkında mahkemece Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre adlitedbirine karar verilebilecek. Verilecek kararlarda, hükmü veren icra ceza mahkemesi yetkili olacak.

Mahkemece verilecek tüm kararlar alacaklıya tebliğ edilecek. Verilecek kararlara karşı itiraz yoluna gidilebilecek. İtirazın incelenmesinde İcra ve İflas Kanunu’nca belirlenen itiraz usulü uygulanacak. Madde hükümleri, her bir suç için ancak biruygulanabilecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri