Gündem

Kullanılıp yere atılan maske ve eldivenlerdeki tehlike

Koronavirüs salgınının ardındankurumları ve uzmanlar hijyen çağrısı yaptı ve vatandaşlara maske ile eldiven kullanmalarını önerdi.

Salgından korunmak isteyen birçok vatandaş da önlem amaçlı maske ve eldiven kullanmaya başladı.

KULLANILMIŞ MASKE VE ELDİVENLER SOKAĞA ATILIYOR

Kullanılmış birçok maske ve eldivenin sokaklara, en çok toplu taşıma araçlarının bulunduğu duraklara atılması, dikkat çekti.

HİJYEN AÇISINDAN OLDUKÇA TEHLİKELİ

Bu malzemelerin yere atılmış olduğu görülürken, atık olan bu ürünler koronavirüs salgınının olduğu bir dönemde hijyen açısından da tehlike yaratıyor.

“MÜMKÜNSE ELDİVEN KULLANMAYIN”

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Pınar Çıragil şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söyleyeyim, eldiven kullanımını aslında önermiyoruz. Çünkü eldiven, kullananlara birduygusu veriyor. Eldivenle bir yerlere dokunduktan sonra elinize, yüzünüze, gözünüze dokunduğunuzda; eğer eldivenle dokunduğunuz yerde sizi hastalandıracak kadar virüs partikülleri varsa onları direkt alıyorsunuz. O eldivenler de dışarıya atılıyor. Bu yüzden mümkünse eldiven kullanmayın.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Memduh Büyükkılıç'tan Kayseri Kütüphanesi'ne ziyaret

“MASKEYİ ATARKEN YANLARINDAN KAPATIN”

Dr. Pınar Çıragil maske kullanımı hakkında da konuşarak, “Cerrahi maskeleri de sadece kronik hastalığı olan hastalar, kapalı yerlere girerken kullanabilirler. Maskenin üzerine elinizi dokundurup başka bir yere de elinizi dokundurursanız, aynı şekilde kontaminasyon riski var. Maskeyi çıkarırken iplerinden çıkarıp, atarken de mümkünse yanlarından kapatın. Dışarı çıkarken maske kullanıyorlarsa yanlarında bir poşet taşısınlar ve çıkartınca onun içine koysunlar ya da hastaneden çıkıyorlarsa hastane çıkışlarında mutlaka tıbbi atık kutuları bulunuyor, o tıbbi atık kutularına atmalarını öneriyoruz. ” dedi.

“KESİNLİKLE KAPALI ÇÖP KUTULARINA ATALIM”

Dr. Çıragil, yere atılan maske ve eldivenlerin üzerinde yeterli virüs yükü varsa tutan kişiyi hasta edebileceğini söyleyerek, “Kesinlikle kapalı çöp kutularına atalım. Ortalıktaki bu görüntüsağlığını korumak açısından çokrisk olacaktır” dedi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri