Gündem

Koronavirüs: Sosyal mesafe nedir ve nasıl uygulanır

Sosyaluygulamaları, enfeksiyonların yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilecek davranış değişikliklerdir. Bunlar genellikle, bulaşmayı geciktirmek ve salgının boyutunu azaltmak amacıyla, bireyler arasında sosyal teması, işi ve eğitimi kısıtlamayı içerir.

Önceki salgınlardan ve salgın simülasyonlarından, sosyal mesafenin enfeksiyonların yayılmasını sınırlayabildiğini biliyoruz. Virüslerolarak, enfekte olmuş insanlardan damlacık yoluyla diğer insanlara yayılır.

Birlikte yaşadığınız veya sizin ilgilenmek zorunda olduğunuz kişilerle de sosyal mesafeyi korumalısınız. Kendinizi yaşadığınız kişilerden olabildiğince ayırmanız gerekir. Banyo veya tuvaleti paylaşmaktan kaçınamıyorsanız, bu alanları düzenli olarak temizleyin. Covid-19’unuz varsa veya risk altında olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, öncelik, özellikle de savunmasız birisini önemsiyorsanız, hastalığı başkalarına iletmekten kaçınmak olmalıdır.

SOSYAL MESAFE NASIL UYGULANIR

Birey olarak, diğer insanlarla temas oranınızı azaltarak enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz. Kamusal alanlardan vesosyal toplantılardan, özellikle çok sayıda insan veya kalabalığa sahip bölgelerden kaçınmak, yeni koronavirüse ve grip gibi diğer bulaşıcı hastalıklara maruz kalma riskinizi azaltacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Terör örgütüne katılan bir kişi daha teslim oldu

Diğer önlemler arasında mümkünse evden çalışmak, toplantıları bizzat yapmak yerine görüntülü görüşmeler yoluyla organize etmek ve toplu taşıma araçlarınınkullanımından kaçınmak yer alıyor.

Dışarıda olmak zorundaysanız, Dünya Sağlık Örgütü, kendinizle dışarıdaki diğer herkes arasında en az 1,5 metrekalmasını öneriyor. Ayrıca el sıkışmaları, sarılmalar ve öpücükler gibi sosyal durumlarda başkalarıyla fiziksel temastan kaçınmanız gerekli.

KENDİNİZİ VE TOPLUMU KORUYUN

Özellikle tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve burnunuzu temizledikten sonra, öksürdüğünüzde veya hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun veyoksa, en az %60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.

Sıradaki Haberi Oku  Sosyal Medya’da Beğeni Sayısı Arttırmak

Günlük alışkanlıklarınızı değiştirin. Yoğun saatlerde alışveriş yapmaktan kaçının ve mağazaların teslimat veya teslim alma hizmetlerinden yararlanın.

Şirket uygulamalarını değiştirmek, esnek vardiya planları oluşturmak, çalışanların uzaktan çalışmasını sağlamak vetoplantıları veya konferansları iptal etmek için işvereninizle işbirliği yapın.

Mümkünse toplu taşıma araçlarından kaçının. Aktif salgınların olduğu bölgelereetmeyin.

Virüse daha duyarlı olanları korumak için yapabileceğiniz pratik şeyler var. Evdeolarak yapılabilecekler:

– İyi el hijyeni uygulayın

– El sıkışmasından ve diğer fiziksel karşılamalardan kaçının

– Masalar, mutfak tezgahları ve kapı kolları gibi düzenli olarak paylaşılan yüzeyleri temizleyin

– Pencereleri açarak veya klimayı ayarlayarakhava miktarını artırın

– Mümkünse mağaza ziyaretlerini sınırlandırın

– Hem bireysel hem de aile için hangive gezilerinolduğunu yeniden düşünün.