Gündem

Korona hastalarının yüzde 40ı hiç belirti göstermiyor

Nüfusu 364 bin olan İzlanda’da,yetkilileri ve “deCode Genetics” şirketince hafta başına kadar 10 bin 300 kişiye koronavirüs testi yapıldı.

Ülkede test sonuçları pozitif çıkan 218 kişinin yarısında, koronavirüsün hiçbir belirtisinin görülmediği tespit edildi.

TESTİ POZİTİF ÇIKANLARIN YARISI KORONA DEĞİL

İzlandalı epidemiyolog Thorolfur Gudnason, BuzzFeed News’e yaptığı açıklamada, “deCode Genetics’ten alınan ilk sonuçlar, nüfusunbir oranının virüse yakalandığını ve testleri pozitif çıkanların yarısının asemptomatik olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Gudnason, testi pozitif çıkanların diğer yarısında da soğuk algınlığınaçok hafif semptomlara rastlandığını söyledi.

KORONAVİRÜSÜN EN AZ 40 MUTASYONU ÇIKTI

İzlanda’da yapılan testle, farklı virüs örneklerinin genetik dizilimleri de incelendi. Buna göre, ülkede koronavirüsün en az 40 mutasyonu bulunduğu gözlendi.

Sıradaki Haberi Oku  Pazarda seç al dönemine ara verildi

YOLCULARIN YÜZDE 80’İNDE SEMPTOM GÖRÜLMEDİ

Japonya’da da Diamond Princess gemisinde koronavirüs tespit edilen yolculardan yüzde 80’inde ya hiçbir semptoma rastlanmadı ya da hafif belirtiler görüldü.Thejapantimes’ın haberine göre; koronavirüs testi pozitif çıkan Diamond Princess yolcularından 104’ü ile yürütülen çalışmanın raporu, Tokyo’daki Sivil Savunma Güçleri Merkez Hastanesince yayımlandı.

VİRÜSÜN YOL AÇTIĞI ANORMALLİKLER

Rapora göre, hastaneye kaldırıldıklarında vakaların yüzde 80’inde hiç semptom görülmediği veya hafif semptomlara rastlandığı, yüzde 20’sinde ise koronavirüsün ağır belirtilerinin gözlendiği belirtildi. Bu kişilere yapılan bilgisayarlı tomografinin, hiç semptom göstermeyen veya hafif semptomlar görülenlerin yarısının akciğerlerinde virüsün yol açtığı anormallikler tespit edildi.

ATEŞ, ÖKSÜRÜK, SOLUNUM SIKINTISI BELİRTİLERİ

Çin’de koronavirüs testi pozitif çıkan her üç kişiden birinde semptomların görülmüyor olabileceği bildirilmişti. South China Morning Post’un, Çin hükümetininbelgelerine dayandırdığı haberinde; şubat sonuna kadar korona testleri pozitif çıkan 43 bindenkişide ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtilerin gözlenmediği belirtilmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Hatayda 6.5 ton sahte dezenfektan ele geçirildi

VUHAN’DA BİLE ÇIKTI

Japonya’da da Hokkaido Üniversitesi’nde epidemiyolog Hiroşi Nişiura liderliğindeki bir grupinsanı tarafından yürütülen çalışmada; Çin’in Vuhan kentinden tahliye edildikten sonra testleri pozitif çıkanların yüzde 30,8’inin asemptomatik olduğu bulgusu elde edilmişti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri