Gündem

Korona diyeti: Evde kalırken de sağlık beslenin

tipobet giriş

Siz de evden çalışıyor veya tüm gününüzü evde mi geçiriyorsunuz? Evdegeçirmek, bir başka deyişle kendinizi karantinaya almak, koronavirüsden korumanın mükemmel bir yolu olmasına rağmen, tüm gün evde olmak genellikle sağlıksız beslenmeye yol açar ve bu da ne yazık ki hem kilo almaya hem de vücudunuzun enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelmesineolur.

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, evde kalırken de sağlıklı beslenebilmeniz için takip etmeniz gereken ipuçlarını sıraladı.

SAĞLIKSIZ VE SÜREKLİ ATIŞTIRMALARDAN KAÇININ

Evde karantinaya alınma durumu, evde dahaboş zamanınız olduğu anlamına gelir. Karşınıza çıkan her türlü atıştırmalık veüzerine ellerinizi uzatabilirsiniz. Bu,olmayan sağlıksız atıştırmalık patlamasına yol açar.

Ne yediğinize dikkat edin ve ne pahasına olursa olsun atıştırmalıklardan kaçının. Açlık ataklarını bastırmak için meyve ve işlenmemiş kuruyemiş yiyebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN

Koronavirüs için henüz bir tedavi veya aşı olmasa da, heryanınızda kendikoruma sisteminiz var: Bağışıklık sisteminiz.

Sıradaki Haberi Oku  Hudut birliklerindeki personelden korona önlemi

Sağlıklı vebir bağışıklık sistemi,bakteri veya virüslere karşı bir bariyer görevi görür ve viral saldırılarıtutar. Bağışıklık sisteminizi hazır tutmak,hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Güçlü bir bağışıklık sisteminin temeli beslenmedir. Vücudunuzun doğal koruma sistemini uyaran ve besleyen yiyecekler yemek, virüsleri metabolizmadantutmanın en iyi yollarından biridir.

İşte sağlıklı kalmanıza ve hastalanırsanız hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olabilecek en iyi  besinlerim:

1. Her renkte sebze, özellikle yeşil yapraklılar yeşillikler ve turpgiller

Sebzeler besinlerle doludur! Yüksek seviyelerde K vitamini, folat, demir, potasyum, kalsiyum, betakaroten ve antioksidanların yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendiren benzersiz özelliklere sahiptir.

Ayrıca araştırmalar, turpgiller ve yeşil yapraklı sebzelerin yüksek alımının, bağışıklığı artıran bir geni uyarabileceğini göstermektedir.

Sebzelerde, özellikle turuncu renkli olanlarda bol bulunan A vitamini, dokularınızı sağlıklı tutarak bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Çeşitli meyve ve sebzelerde kolayca bulunan başka birolan C vitamini, antikor oluşumunu uyarır.

Sıradaki Haberi Oku  Growtech Uluslararası Tarım Fuarı’nda buluşmaya hazırlanan tarım sektörü ihracata odaklandı

Tüm bu yararları elde edebilmek için ıspanak, lahana, brokoli, karnabahar ve biber gibi yiyecekler yiyin.

2. Yağsız protein

Protein bağışıklık sistemi ve iyileşme için gereklidir. Vücuttaki hücreleri oluşturmak ve onarmak gerekir. Bazı mükemmel protein kaynakları arasında; deniz ürünleri, baklagiller ve yağsız kırmızı/beyaz et bulunur. Balıklarda ve diğer deniz ürünlerinde bulunan Omega 3 yağ asitleri, gelişmiş bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Ayrıca, yoğurt veya kefir gibi süt ürünleri de protein ihtiyaçlarınızı karşılamanıza ve bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirmenize yardımcı olabilir. Bu ürünler bağırsak florasını düzenleyerek bağışıklık sistemini destekleyebilen probiyotikleri içerir.

Baklagiller ayrıca iyi miktarda çinko içerir; vücudunuzun dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan ve sağlam bir bağışıklık tepkisi için gerekli bir besindir.

3. İşlenmemiş kuruyemiş

E vitamini bağışıklık içinolan başka bir besindir. E vitamini eksikliği,bağışıklık sistemineolabilir. İşlenmemiş kuruyemişler, E Vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir.

EGZERSİZ İÇİN ZAMAN AYIRIN

Evde kalmanın bir başka dezavantajı, normalden daha hareketsiz kalmaktır. Ancak evde yapabileceğiniz egzersizleri araştırarak, diyetinizi ve egzersizinizikoordine edebilirsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

Yoğun çalışma programlarını, spor yapmama nedeni olarak görenler için de bu dönem ideal zamandır. Diyetiniz ve egzersiziniz arasında bir denge kurun ve yaşam tarzınızı daha sağlıklı hale getirin.

YETERİ KADAR ALIŞVERİŞ YAPIN

Günlük beslenmeniz söz konusu olduğunda, evinizde sağlıklı besinler olduğundan emin olmalısınız. Önceden plan yapın ve yeterli alışverişi yapın. Bu, koronavirüse maruz kalmanızı daha da önleyecek olan sık sık dışarı çıkmanızı önlemek içindir.

Bu sırada, alışverişinizi yeterli miktarda yaptığınızdan veyere stok yapmadığınızdan emin olun. Gerekenden dahaşey satın almak piyasada bir sıkıntı yaratacak ve dahasorunlara yol açacaktır.

YEMEK MASASI DIŞINDA YEMEK YEMEYİN

Her zamanmasasındayemeyi alışkanlık haline getirin. Yatakta otururkenyemek muhtemelen enalışkanlıklardan biridir. Yatakta yemek, bakteri ve mikropların sayısının artması için potansiyel bir alt yapı oluşturur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri