Gündem

Kayseride öğrenciler dezenfektan üretimini artırdı

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümüve öğrencileri, 2017 yılından bu yana, kenttekikurumları için dezenfektan üretiyor.

ÜRETİM ARTTI

Okuldaki atölyede üretim yapan öğrenciler, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının Türkiye’de de görülmesi ardından dezenfektan ihtiyacını karşılamak için üretimi artırdı.

2idarecisi, 4ve 20 kimya bölümü öğrencisi,bir haftada 150 ton dezenfektan üretti.

ÇEVRE İLLERE DE GÖNDERİLİYOR

Dezenfektan ürünleri, Kayseri’dekikurumlarının yanında Nevşehir, Kırşehir, Sivas, Yozgat, Aksaray ve Niğde gibi illere de gönderiliyor.

‘HEPSİ GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR’

Okulun Kimya Bölümü Alan Şefi Mehmet Özbay, okulda yerli veüretim politikası izlediklerini söyleyerek, “Dezenfektan malzemesi üretiminde, 20 öğrencimiz çalışıyor. Bunların hepsi de gönüllü olarak çalışıyor. Milli Eğitim başta olmak üzere çeşitlive kuruluşlardan siparişler alıyoruz. Dışarıya satışımız da var. Sabah 09.30 gibi çalışmaya başlıyoruz, gece saat 22.00’ye kadar üretim devam ediyor.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İngilterede koronayı yenen Türk, süreci anlattı

‘540 TON SİPARİŞ ALDIK’

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Gökhan Kolukısa ise, okullarının dezenfektan üretiminde yoğun bir mesai harcadığını kaydederek, “Hem ortam dezenfektanı hem de el dezenfektanı üretiliyor. Bugüne kadar540 ton sipariş aldık. Bunun 150 tonunu teslim ettik. Çocuklarımız hem yaparak öğreniyor hem de ürettiklerini ülkeye katkı olarak sunuyorlar. Bu bizim için çok değerli. Şehir dışından ürünler talep edildiğinde ise siparişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Burada tamamen yerli vebir üretim ile milligerçekleşiyor.” diye konuştu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri