Gündem

İYS (İleti Yönetim Sistemi) Nedir? Ne İşe Yarar?

İYS (İleti Yönetim Sistemi) Nedir? Ne İşe Yarar?

 

En çok bankalar ve telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları tarafından bilinen elektronik mesajlaşma, işletmeler tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Ancak artık bu konuda yeni düzenlemeler var. Kullanıcı verilerinin kullanımı için onay gerektiren gelen e-posta, SMS ve diğer birçok elektronik pazarlama aracı aracılığıyla alınan bilgiler veya mesajlardır. Ancak, şimdi yeni bir yerleşim geldi. İYS adı verilen mesaj yönetim sistemi 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İYS, ticari elektronik ileti haklarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yönetildiği web tabanlı bir platformdur. Bu platform, servis sağlayıcıların alıcılara gönderilen arama, SMS, e-posta gibi mesajlar için gerekli izinleri almasına, saklamasına ve yönetmesine; Alıcıların ticari elektronik ileti taleplerini onaylama veya reddetme, iletme ve yönetme haklarını kullanmalarını sağlayan güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemidir.

Sıradaki Haberi Oku  Kendini hakim olarak tanıtan dolandırıcı yakalandı

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Gerçek veya tüzel kişilerin faaliyetleri kapsamında tanıtımını yapmak veya markalarının bilinirliğini artırmak amacıyla ürün veya hizmetlerle ilgili yaptıkları her türlü ticari iletişim ticari elektronik ileti olarak adlandırılır. Ticari Elektronik İletileri onay gerektirenler ve gerektirmeyenler olarak ikiye ayrılır.

Onay Gerektiren İleti Nedir?

Gerçek veya tüzel kişiler tarafından ticari faaliyetler kapsamında elektronik iletişim araçları ile ürün veya hizmetlerinin tanıtımını yapmak ve itibarlarını artırmak amacıyla gerçekleştirilen her türlü ticari iletişim onay gerektirir.

Onay Gerektirmeyen İleti Nedir?

İleti yönetim sistemi Mevcut abonelik, üyelik veya ortak durumu, borç tahsilatı, borç hatırlatıcıları, bilgi güncellemeleri, satın almalar veya teslimatlar ve daha fazlasıyla. Durumlar hakkında bilgi içeren mesajlar için onay talebi yoktur.

Sıradaki Haberi Oku  BİST100 endeksi

Hizmet Sağlayıcıları ve Alıcıları Kimdir?

Kampanya duyurusu yapmak veya duyurmak isteyen tüm kurum, kuruluş ve işletmeler bu tür mesajlar gönderir. Ancak hizmet sağlayıcının tanımına bakıldığı zaman; telefon, santral, otomatik çevirici, akıllı kayıt sistemleri, e-posta, SMS gibi iletişim araçlarıyla veri, sesli ve görüntülü mesajları elektronik ortamda ileten gerçek veya tüzel kişidir. Alıcı, kısacası bu mesajları alan kişiye denir. Alıcının bu mesajları alma veya almaya devam etme izni olmalıdır. Bu sebepten dolayı alıcılar isterlerse izinlerini tek bir hesaptan yönetebilir ve izin durumlarını değiştirebilir veya aldıkları mesajlarla ilgili şikâyetlerini kolay ve hızlı bir yolla yapabilirler.

Tacir veya Esnaf Kimdir?

Tüccar veya sanatkârın hukuken nitelikli kişisi alıcıdır. Kişileri, kişisel ve ticari fonksiyonlarla mesaj yönetim sistemine kaydetmek mümkündür. Tüccarlar veya tacirler ticari elektronik iletiler için ön yetkilendirmeye ihtiyaç duymazlar. Ancak reddetme hakları saklı olduğundan, yetkilerin de İYS’ye devredilmesi gerekir.

Sıradaki Haberi Oku  ABD, koronavirüsle mücadelede yabancı doktor arıyor

İş Ortakları Kimdir?

Mesaj yönetim sisteminin ticari ortakları atanmış entegratörlerdir. Bu şirketler API lisanslarını kullanma ve canlı ortamlara erişim hakkına sahiptir ve müşterilerinin İYS 24 hizmetlerini kullanmalarına izin verir. Yeni düzenlemeler, mevcut alıcı izinlerinin 1 Aralık 2020’ye kadar “hizmet sağlayıcılar” tarafından mesaj yönetim sistemine aktarılmasını gerektiriyor. Aktarılmayan izinler yasa dışı olarak değerlendirilecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri