Gündem

İstanbul’da hava kirliliği yüzde 30 azaldı

Koronavirüs nedeniyle insanlar evlerine kapandı.

Toplu taşıma, özel araç kullanımının azalması, kafeterya gibi birçok iş yerinin kapalı olması, fabrikaların üretim hızının düşmesiyle fosil yakıt kullanımıoranda düştü.

Bütün bu etkenlere bağlı olarak hava kalitesi arttı, İstanbul’da 10 gün içinde hava kirliliği yüzde 30 azaldı.

BİR HAFTA İÇERİSİNDE İYİ SEVİYEYE GELDİ

Sanayi tesislerinin varlığı, trafik yoğunluğu ve havaların soğumasına bağlı olarak ısınma araçlarının artmasıyla hava kirliliğinin yoğun yaşandığı İstanbul’da hava kalitesi 1 hafta içinde orta seviyeden iyi seviyeye yükseldi.

3 ETKEN

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Hüseyin Toros, atmosfere çıkan kirleticilerin üçnedeni olduğunu söyleyerek, “İlki ulaşım, ikincisitesisleri, üçüncüsü ise ısınma amaçlı kullanılan araçlar. Dolayısıyla havayı kirleten üç etken azalınca havanın kalitesinde deiyileşmeler oldu.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İspanyada koronadan 1 günde 655 kişi hayatını kaybetti

HAVASI KİRLİ VE TEMİZ OLAN İLÇELER

Prof. Dr. Toros, “Ocak ayında partikül madde değerleri 50 mikrogram olarak ölçülürken, şu anda yüzde 30 azalarak 30 mikrograma düştü. Artık dahabir havayı soluyoruz. Hava kirliliğinin enolduğu ilçeler, Gaziosmanpaşa, Başakşehir, Esenyurt, Kartal. Enhavaya sahip ilçeler ise Sarıyer, Şile, Beykoz diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

HAVA KİRLİLİĞİ NASIL ÖLÇÜLÜYOR?

İBB Hava Kalitesi İzleme Merkezi sorumlusu Muhammet Doğan ise, ölçüm istasyonlarının nasıl çalıştığını anlatarak, hava kirliliğine yönelik bilgi verdi.

Doğan, “Cihazlar ortamdaki zararlı partikül maddelerinin erişimini ölçüyor. Avrupa Birliği standartları kapsamında ölçülmesi gereken 2 partikül madde parametresi bulunuyor. İlki, PM10 dediğimiz 10 mikronun altındaki parçacıklardır. İkincisi ise PM2.5 yani 2.5 mikronun altındaki parçacıklardır. Bu partikül maddeler insan sağlığınıetkiliyor. Yalnız bunların sınır değerleribu sınırın altında kaldıkları sürece herhangi biretkileri yok. İşte o sınırı takip etmek için İstanbul’un çeşitli noktalarına bu ölçüm cihazlarını yerleştirdik.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Muğlada bahar temizliği operasyonunda 32 kişi yakalandı

İSTANBUL GENELİNDE 38 İSTASYON VAR

İstanbul’da İBB’nin 26, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurduğu 12 hava kalitesi ölçüm istasyonu olduğunu aktaran Doğan, “Yani 38 istasyonda anlık olarak hava kirliliğini ölçüyoruz. PM10’un yıllık 40 mikrogramın altında olması lazım. Günlük ise 50 mikrogramı yılda 35 defadanaşmaması gerekiyor. Şu anda PM10 değerini anlık olarak 31.34 mikrogram ölçtük. Yani hava kirliliği değeri AB sınırın çok altında. Hava kalitesi iyi seviyede.” dedi.

HAVA KİRLİLİĞİ AZALDI

Son 1 haftada İstanbul’da hava kirliliğinin insanların sokağa çıkmaması, trafik yoğunluğunun azalmasıylaoranda düştüğünü aktaran Doğan, “Pompa aracılığıyla cihaza alınan hava filtre üzerinde toplanıyor. Cihazdaki özel bir mekanizma havanın değerini ölçüyor ve sonuçlar anlık olarak ekrana yansıyor.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  İngilterede evde 15 dakikada korona testi yapılacak

PM2.5 İNCE ZARARLI PARÇACIKLAR

PM2.5’un daha ince partikül maddeler olduğunu söyleyen Doğan, “İnsan sağlığını doğrudanetkiler. Ciğerlere kadar ulaşabilen çok ince zararlı parçacıklar. AB yıllık sınır değeri 25 mikrogramdır. İstanbul’un hiçbir bölgesinde PM2.5, yıllık 25 mikrogramın üstüne çıkmıyor. Şu anda 14 mikrogram, sınır değerinin yarısı kadar. Hava kalitesi açısında çok iyi değerlere ulaştık. 10 gün önce hava kirliliği orta seviyedeydi. İstanbul’da genelde bu seviyede seyreder1 haftadır çok iyi seviyede.” şeklinde konuştu.