hurda araç teşviki ne zaman çıkacak
Gündem

Hurda Teşviki 15 Bin Liraya Çıkarılıyor

Hurda teşviki sıfır alaç alımlarında 10 bin liradan 15 bin liraya çıkartılıyor. Düzenlemeyi içeren torba kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilti. Hurda teşvikinin arttırılmasını da içeren torba yasanın en geç bu ay sonuna kadar yasalaşması bekleniyor. Torba kanunun resmi gazetede yayımlanması ile beraber hurda aracı olanlar sıfır araç alımında ilave 5 bin lira daha indirim hakkına kavuşmuş olacaklar.

Hurda teşviki 2019

Yukarıda da belirtildiği üzere hurda teşviki düzenlemesini içeren torba yasa TBMM komisyonuna gönderildi. Yasa en geç bu ay sonuna kadar çıkacaktır. Yasanın çıkması ile beraber hurda aracı olup sıfır araç almak isteyenlere ilave 5 bin lira destek sağlanacak.

Öncesinde 10 bin lira olarak uygulanan indirim tutarı 15 bin liraya çıkarılacak. Amaç hem trafikte hurda olarak nitelendirilebilecek eski araçların trafikten çekilmesi hem de daralan araç satışlarını yeniden canlandırmak. Üstelik bu indiirmden yararlanmak için aracınızın olması şart değil. Araç satan bayiler sizin yerinize hurda aracı ayarlayabiliyor. Yapmanız gereken sıfır araç niyetiniz varsa yasa çıktıktan sonra almak istediğiniz aracın bayisine başvuru yapmak.

Sıradaki Haberi Oku  ABD uzay kuvvetlerine ait ilk roket fırlatıldı

Hurda teşviki şartları 2019

İndirimden yararlanabilmek için aracın en az 16 yaş ya da üzerinde olması gerekiyor. Bu kapsamda sıfır araç alımınında verilecek destek 31 Aralık 2019 tarihine kadar sürecek. Destekten yararlanabilmek için aracın 16 yaşından büyük olması şartı var. Yani 31 Aralık 2003 tarihinden önce tescil edilmiş araçlar için destek sağlanacak.

Hurda araçta ÖTV indirimi uygulaması sadece sıfır araç alımlarında geçerli olacak. İkinci el araç alımlarında indirim söz konusu olmayacak.

Hurda araç yasası ne zaman çıkacak 2019

Torba yasa görüşmeleri hali hazırda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam ediyor. Yeni torba kanun 20 maddeden oluşuyor. İçeriğin çok geniş olmaması kısa sürede görüşülerek karara bağlanacağı anlamına geliyor. Bu durumda en geç 31 Mayıs 2019 tarihine kadar yasanın çıkarılması planlanıyor.

Sıradaki Haberi Oku  555 milyon yıllık bir canlının fosili bulundu

Sıfır araç almak isteyenler bu son indirim fırsatını kaçırmamalı. Zira 15 bin liraya varan indirimler ve araç firmalarının yıl sonuna doğru yapacakları kampanyalı fiyatlar araç alımını normalden çok daha avantajlı bir hale getirecektir. Yasanın araç satışını olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.