Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? Pfizer/Biontech Kovid-19 aşısının ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) tam onay alması sonrasında küresel piyasalarda iyimserlik arttı. Nasdaq Bileşik Endeksi’nde rekor kapanışın ardından bu sabah Asya’da güçlü yükselişler görmekteyiz. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,96, Topix Endeksi %1,05 yükseldi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,08, Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,61 primli seyretmekte. Dolar Endeksi (DXY) dün yaşanan geri çekilmeye karşın bugün 93 puanın üzerinde. Ons altın yaklaşık üç haftalık aradan bu yana ilk kez 1.800 USD seviyesinin üzerinde işlem görmekte. Pandemi kaynaklı ekonomik büyüme endişelerinin etkisiyle geçen hafta varili 64,6 USD’ye kadar gerileyen Brent petrol dünkü sert yükselişin ardından 68,6 USD civarında kazancını korudu. Bugün Almanya’da 2Ç21 nihai GSYİH rakamları açıklanacak. ABD’de yeni konut satışları ve Richmond Fed İmalat Endeksi takip edilecek. Yurt içinde öne çıkan bir veri akışı bulunmamaktadır. Borsa İstanbul’da kısa vadeli yükseliş sürmekte. Teknik seviyelerdeki seyrine devam eden BIST 100 Endeksi’nin, yurt dışındaki pozitif havanın etkisiyle güne yükselişle başlayabileceğini düşünmekteyiz.

Sıradaki Haberi Oku  Piyasalarda güne başlarken

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri değişen oranlarda ve CAC 40 endeksi öncülüğünde pozitif görünüm ortaya koydu. EUR/USD paritesi %0,40’ı aşan yukarı yönlü hareketler ile 1,174’lü seviyelerde fiyatlandı. Euro Bölgesi’nde Ağustos ayına ait öncü PMI verileri açıklandı. IHS Markit bileşik PMI Ağustos’ta 60,2’den 59,5’e geriledi. Temmuz’da 59,8 ile 15 yılın zirvesine çıkan hizmet PMI endeksi bu dönemde 59,7’ye geriledi. İmalat PMI ise 61,5 oldu. ABD endeksleri ise NASDAQ endeksinin %1,50’yi aşan yukarı yönlü hareketinin öncülüğünde pozitif görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi sınırlı volatil hareketlerin devamında yatay görünümünü korudu. Dolar endeksi (DXY), %0,50’den fazla değer kaybetti ve 93 USD’nin altına geriledi. Emtia tarafında ise haftaya hareketli bir başlangıç yapıldı. Ons altın, %1,0’i aşan artış ile 1.800 USD’nin üzerine çıktı. Brent petrol de 7 işlem gününün ardından, %5’in üzerinde artış ile ilk defa pozitif kapanış yaptı. Gün içinde 68 USD’nin üzeri görüldü. ABD’de IHS Markit imalat PMI, ağustosta bir önceki aya kıyasla 2,2 puan azalarak 61,2 değerine geriledi. Böylece endeks son 4 ayın en düşük seviyesine indi. Ayrıca ülkede 2. el konut satışları Temmuz’da önceki aya kıyasla %2 artışla 5,99mn’a çıktı.

Sıradaki Haberi Oku  Putin korona için tarih verdi: 2-3 ay içinde yeneceğiz

BİST100 endeksi dün günü, %1,02 oranında artarak ve küresel borsalara paralel bir şekilde pozitif görünüm sergileyerek kapattı. USD/TRY kuru %0,60’ı aşan düşüş yaşarken EUR/TRY kuru %0,30 ile görece sınırlı değer kaybetti. Gram altın ise ons altından aldığı destek ile 490 TL’nin üzerinde kalmaya çalıştı. Tüketici güven endeksi önceki aya göre Ağustos ayında 79,5’den 78,2’ye geriledi. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklenti endeksi de Temmuz ayında 83,2 iken, Ağustos ayında %9,6 oranında azalarak 75,3 oldu. Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı 4,36mn olarak gerçekleşti. En son Ekim 2019’da bir ayda bu kadar fazla yabancı Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Sıradaki Haberi Oku  VİOP 30 Endeksi

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı