Gündem

Googleın koronavirüs tarama sitesi, kullanıcı verilerini satıyor

Google’ınşirketi Alphabet, koronavirüs ile mücadele edebilmek için insanları doğrubirimlerine yönlendiren ve test gerçekleştiren Project Baseline isimli bir web sitesi yayınladı.

15 Mart tarihinde yayınlayan bu sistem, kullanıcılara çeşitli sorular sorarak teste tâbi tutuyor ve koronavirüs belirtisi tespit ettiğinde harita üzerinden çeşitlikuruluşlarına yönlendiriyor.

GOOGLE KULLANICI VERİLERİNİ GİZLİ TUTMUYOR

Google’ın yayınladığı siteyi inceleyen uzmanlar, şirketin kullanıcı verilerini topladığı ve sattığını iddia etti.

Konuyla ilgiliyapan Dr. Eugene Gu, web sitesinin gizlilik politikasında kişisel veriler çeşitli amaçlar için kullanılabilir’ ibaresinin yer aldığına dikkat çekerek, Google’ın bu verileri istediği gibi kullanabileceğini belirtti.

“GOOGLE ABD YASALARINA UYMUYOR”

Uzmanlar; Google’ın web sitesinde yergizlilik politikasının, ABD’nin Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Hesap Verebilirlik Yasası’na (HIPAA) uymadığını belirtiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

İngiltere merkezli ProPrivacy Dijital Gizlilik avukatı Jo O’Reilly, ”Hayal kırıklığına uğradık. Ancak Google’ın kullanıcı verilerini toplamak için küresel birkrizinden yararlanmasına şaşırmadık. Bazızamanlarda veri gizliliği bir kenara bırakılabilir, ancak insanların tıbbiverileri çok önemli vebilgilerdir.” ifadelerini kullandı.

Google, konuyla ilgili henüz biryapmadı.

Instagram: @eshteknoloji