Gündem

Fransız basını okurlarına kolonyayı anlattı

AFPajansı, misafirperverliğin sembolü olarak görülen kolonyanın bir anda nasıl salgınla mücadelede ‘gizli silah’ haline geldiğini haberleştirdi.

Yüksek derecede alkol içerdiği için pek çok Türk’ün kolonyayla ellerini ve yüzlerinitutmaya çalıştığını aktaran AFP, böylece virüse yakalanma riskini önlediklerine inandığını yazdı.

SAĞLIK BAKANI KOLONYAYI İŞARET ETMİŞTİ

İlk resmi vakanın duyurulmasından önce pek çok mağazada kolonya kuyrukları oluştuğunu aktaran AFP, salgının yayılmasıyla artık pek çok yerde kolonya stoklarının tükendiğini belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘kolonyanın el dezenfektanı olarak kullanılabileceği’ açıklamasının ardından kolonyaya talebin daha da arttığı kaydedildi.

(AFP)

‘ONLİNE SİPARİŞLER ASKIYA ALINDI’

Türkiye’nin önde gelen kolonya üreticilerinden Eyüp Sabri Tuncer ile de görüşen AFP, firmanın geçen haftalarda on binlerce sipariş aldığını aktardı. Firmanınmüdür yardımcılarından Atilla Arıman, “Müşterilere sağlıklı bir teslimat yapabilmek için, online siparişleri askıya aldık.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

‘KOLONYA EN AZ YÜZDE 70 ALKOL İÇERİYOR’

AFP, Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Profesör Bülent Ertuğrul’un görüşüne de yer verdi. Virüsten korunmanın en iyi yolunun ellerive sabunla yıkamak olduğunu söyleyen Ertuğrul, “Eğerve sabun yoksa en az yüzde 60 oranında alkol içeren bir dezenfektan iş görebilir. Alkol iyi bir çözücüdür, viral zarfı yok eder. Bildiğimiz kadarıyla kolonya en az yüzde 70 alkol içeriyor. İşte bu nedenle koronavirüse karşı iyi bir dezenfektan.” dedi.

Türkiye’de şimdiye kadar salgın nedeniyle 37yaşamını yitirdi, toplamsayısı 1529’a yükseldi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri