Gündem

Fransada koronavirüs nedeniyle kısmi sokağa çıkma yasağı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’ndan koronavirüse ilişkin “ulusa sesleniş” konuşması yaptı.

Pazar günü vatandaşların park ve bahçelere gittiğinieden Macron, bunun doğru olmadığını ve insanların tehlikeye atıldığını söyledi.

Macron, tüm çabaların salgının yayılmasını önlemeye yönelik olması gerektiğini belirterek, Fransızları daha bilinçli şekildeetmeye çağırdı.

SERBEST DOLAŞIMA 15 GÜNLÜK SINIRLAMA

Ülke genelinde yarın 12.00’den itibaren serbest dolaşımın en az 15 gün süreyle sınırlandırılacağını duyuran Macron,haller dışında dışarı çıkılmaması gerektiğini, market, hastane ve işe gitmenin serbest olacağını söyledi.

Macron, buna uymayanların cezalandırılacağını kaydetti.

Pazar günü yapılması planlananseçimlerin ikinci turunun ileri bir tarihe ertelendiğini açıklayan Macron, salgına karşı “savaşta” olduklarını ve bununla mücadele edilmesinin önemine işaret etti.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

Macron, ülkede tartışmalaraolan emeklilik reformunun askıya alındığını aktardı.

Maskelerin doktorlara veçalışanları için temin edileceğinieden Macron, yarın 12.00’den itibaren Schengen bölgesinin ve Avrupa Birliği (AB) sınırlarının kapatılacağını, AB üyesi ülkeleriyle AB dışındaki ülkeler arasındaki seyahatlerin 30 gün boyunca askıya alındığını belirtti.

300 MİLYON EURO’LUK KAYNAK AYRILDI

Macron, salgından ekonomik olaraketkilenen şirketlere birçok kolaylık sağlanacağını ve mali yardımlarda bulunacaklarını, bunun için 300 milyon euro kaynak ayırdıklarını söyledi.

Salgınla mücadelenin kazanılacağını ve halkın paniğe kapılmaması gerektiğini kaydeden Macron, yarından itibaren şirketlerin elektrik, gaz ve kira ödemelerinin askıya alınacağını sözlerini ekledi.

100 BİN POLİS VE JANDARMA GÖREVLENDİRİLDİ

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yeni tip koronavirüs(Kovid-19) salgını nedeniyle ülke genelinde serbest dolaşımın haller dışında sınırlandıran uygulamanınedilmesi için 100 binpolis ve jandarmanın görevlendirildiğini bildirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

Castaner,düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde dolaşımınhallerdışında sınırlandırılmasına ilişkin alınan karar hakkında açıklamalardabulundu.

Zorunlu haller dışında dışarı çıkanların 135 euroyakadarcezasına çarptırılacağınıeden Castaner, bu uygulamanın edilmesi için ülke genelinde 100 bin polis ve jandarmanıngörevlendirildiğini belirtti.

Diğer yandan Fransa Halk SağlığıKurumundan yapılan açıklamaya göre, salgından hayatını kaybedenlerinsayısı 148’e,sayısı ise 6 bin 633’e yükseldi.