Gündem

Erbaş: Cemaatle namazda ısrar etmek caiz değil

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, toplumu ve insanlığı tehdit eden bir salgın sebebiyle alınan kararlara uymamanınsağlığını tehlikeye düşürecekbir vebal ve kul hakkı ihlali olduğunu belirtti.

Erbaş, cuma mesajında, dünya genelinde koronavirüs salgınının hızla yayıldığını Türkiye’nin de maalesef virüs tehdidi altında bulunduğunu anımsattı.

“YAŞLILARIN CAN GÜVENLİĞİNİ KORUYUN” VURGUSU

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetvasıyla virüs tehdidi bitene kadar camilerde cemaat ile namaz kılınmasınaverildiğini hatırlatan Erbaş, vatandaşların sağlığını korumaya,yaşlıların can güvenliğini sağlamaya ve muhtemel zararları önlemeye yönelik alınan bu karara uymanın insani ve vicdani birolduğunu dile getirdiklerini, sağduyulu halkın desteğinin de kendilerini memnun ettiğini vurguladı.

“MÜMİN, HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALIR”

Virüsün yayılmasını önlemek için yetkili mercilerin uyarılarının dikkate alınması gerektiği tavsiyesinde bulunan Erbaş, musibetler karşısında “mümince duruş” için 3ilkenin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Ali Erbaş, bu 3 ilkeyi tedbir, tevekkül ve dua olarak sıraladı.

Sıradaki Haberi Oku  Online Chat İmkanı

Erbaş, “Mümin, elinden gelen her türlü önlemi alır,vedavranır, kul hakkını gözeterek hem kendisini hem de sevdiklerini tehlikelerden korur.” değerlendirmesinde bulundu.Toplum sağlığını tehlikeye düşürecek davranışların kul hakkı olduğunueden Erbaş, şunları kaydetti:

“CEMAATLE NAMAZDA ISRARCI OLMAK CAİZ DEĞİL”

“Bütün bir toplumu ve insanlığı tehdit eden bir salgın sebebiyle alınan bu kararlara uymamaksağlığını tehlikeye düşürecekbir hata,bir vebal ve kul hakkı ihlalidir. Dolayısıyla söz konusu kararlara uymak dini bir gerekliliktir, cuma ve cemaatle namaz konusunda ısrarcı olmak ise dinen caiz olmayan bir tutumdur.”

Camide imam ve cemaat tartıştı VİDEO

“TEMİZLİĞE ÖZEN GÖSTERMEK HER MÜSLÜMAN’IN VAZİFESİ”

İslam’ınilkelerinden birinin insan hayatını korumak olduğunu belirten Ali Erbaş, şu ifadelere yer verdi:

Sıradaki Haberi Oku  New York sokaklarında koronavirüs sessizliği

“Bu ilke gereği, insanın canına halel getirecek davranışlarda bulunmak, dinimizcegünahlardan biri sayılmıştır. Her insanınvesağlığını koruma hakkı olduğu gibi, diğer insanların sağlığını da tehlikeye atmama sorumluluğu vardır. Bu sebeple, kişisel temizliğe ve çevre temizliğine özen göstermek, sağlıklı beslenmek, uyku ve ibadet düzenini dengeli biçimde ayarlamak her Müslüman’ın vazifesidir.

Nitekim Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle,ennimetlerden biri olup maalesef insanların çoğu bunun değerini bilmeyerek aldanmaktadır. Oysa Rabbimiz tarafından insana emanet edilen mümtaz değerler olan aklımız ve bedenimiz, korunmayı ve iyilik yolunda kullanılmayıetmektedir.”

Koronavirüs önlemi camideçıkarttı VİDEO

HZ. PEYGAMBER’İN KARANTİNA UYGULAMASI

İslam dininin Müslümanlar’dan, hastalıklara karşı şifa aramalarını ve tedavi olmalarını istediğini ve Hazreti Muhammed’in de tavsiyelerinin bulunduğunu aktaran Erbaş, “Hz. Peygamber, karantina uygulamasını asırlar önce ümmetine öğretmiştir. ‘Hastalık taşıyansağlam kişinin yanına gitmesin.’ buyurarak salgın hastalığa karşı tedbirli olunmasını vurgulayan daYüce Peygamberimizdir. Bulaşıcı hastalığı olan bir kişiyle musafaha yapmayarak onugöndermesi, Peygamberimizinsağlığını koruma yönündeki kararlığını açıkça göstermektedir.” ifadelerine yer verdi.