Gündem

Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?

 

 

Arazi kullanım hakkı belgesi, il Ticaret Bakanlığı tarafından verilen belgenin adıdır. Emlakçı açan herkes için zorunludur. İl ticaret düzenleyicileri, başvuru sahiplerinin gerekli niteliklere sahip olup olmadığını kontrol eder. Emlak ofisi olan kişiler, izinlerini herkesin görebileceği bir yere asmalıdır.   Yetkilendirme numaraları, reklamlarda ve sözleşmelerde kullanılmalıdır. Yetki belgesi sayısı il ticaret müdürlükleri tarafından belirlenir ve yedi haneden oluşur. Yetki belgeleri elektronik belgenin resmi adresinden kontrol edilebilir.

Gayrimenkul Alanında Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Yukarıdaki bilgilere göre arazi vekâletnamesi başvurusu için il ticaret müdürlüklerine başvuru yapılmadan önce gayrimenkulde meslek edindirme emlak belgesi istenir. Sorumlu Gayrimenkul Danışmanı Mesleki yeterlilik elde etmek için MYK yetkili kuruluşlarına başvurmak gerekir. MYK tarafından yetkilendirilmiş bir SC belgelendirme kuruluşundan online başvuru yaparak kolayca Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  DSÖ: Koronavirüs aşısı en az 12-18 aya hazır

Gayrimenkul Meslek Yeterlilik Sınavı Hakkında Bilgiler

Teori ve pratik olmak üzere iki aşamada test edileceksiniz. Gayrimenkul Uzmanları Yeterlilik Sertifikası sınavlarında 4 adet test sorusu seçeneği bulunmaktadır. Testin uygulamalı kısmında ise mesleki bilgi gereklerini ortaya koymanız gerekmektedir. Sınava Level 4 Broker ve Manager Level 5 Broker olmak üzere iki farklı meslekte girebilirsiniz.

 

Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliğine göre, bir gayrimenkul işletmesinin gayrimenkul işi yapacak işletme adına vekâletnamesi gerekir. Yetkili makamdan onay alınması gereken ticari gayrimenkul bilgi sistemi https://ttbs.gtb.gov.tr ​​adresinde devreye alınmıştır.  Emlak yetki belgesi,  talepleri için ücret alınmaz. Yetki belgesi başvuruları Gayrimenkul Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılacak ve yetki belgeleri bu sistem üzerinden İl Ticaret Genel Müdürlükleri tarafından düzenlenecektir. Sistem üzerinden yapılmayan başvurular kabul edilmez.

Sıradaki Haberi Oku  Yılın en sıcak günleri geliyor

 

Emlakçılık belgesi Emlak İş Bilgi Sistemi (TTBS) sayfasının kullanımı kolay ve kullanışlıdır. Yetkilendirme talep sayfasında öncelikle kimlik bilgilerinizle üye olmanız gerekmektedir. Girilen bilgilerin doğruluğu kimlik paylaşım sisteminden teyit edilecektir. Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra Yeni Uygulamalar, Onaylanan Uygulamalarım ve Reddedilen Uygulamalarım menüsü görünecektir. Gayrimenkul işletmeleri, bu sayfadaki Yetkili Kimlik Bilgileri İste bağlantısını kullanarak işletme veya zanaat tercihlerine göre MERSİS’te yetkilendirildikleri işletmeleri görüntüleyebileceklerdir.

 

Bu sayfada işletmeniz ile ilgili herhangi bir yanlış bilgi var ise işletmenizin ait olduğu ticaret sicil müdürlüğü ile iletişime geçmelisiniz. Diplomalar, gayrimenkul işletme sertifikaları ve meslek birliği kayıt belgelerinin yüklenmesi gerekmektedir. İlgili belgeler yüklendikten sonra “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklanarak başvuru, değerlendirilmek üzere ilgili İl Ticaret Müdürlüğü’ne gönderilecektir. Onaylanan ve reddedilen istekler de bu sayfadan takip edilecektir.

Sıradaki Haberi Oku  İdlib'te 2 asker şehit oldu

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Gayrimenkul işi yapmak isteyen kişi ister yönetici ister çalışan olsun, herkes için emlak yeterlilik belgesi,  zorunludur.  Şirket sahibinin şubeleri varsa bu şubelerin yöneticisi; Yüksek dereceli “Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı”,  Pazarlama ve satış personeli; “Seviye 4 Emlak Danışmanı” sertifikası almış olmalıdır.   Mesleki yeterlilik belgesi her 5 yılda bir yenilenmelidir. Sertifika almak için MYK tarafından belirlenen enstitüler tarafından yapılan bir sınavı geçmeniz gerekir. Yetkilendirme Lisansı Mesleki yeterlilik belgesini aldıktan sonra yeterlilik belgesi almanın yolu açıktır.

Gayrimenkul işleri için vekâletname en kısa tanımı ile gayrimenkul, gayrimenkul ve gayrimenkul işinde çalışabilmek, yani bu alanda çalışabilmek ve çalışmaya devam edebilmek için gerekli belgelerden biridir.