emlak vergisi ne zaman ödenecek
Gündem

Emlak Vergisi Ödemesi Ne Zaman 2019

Emlak vergisi kişinin adına kayıtlı arsa, bina, konut, tarla gibi gayrimenkuller için her yıl ödemesi gereken bir vergi türüdür. Emlak vergisi hesaplaması yani emlak vergisi için ödenecek tutar gayrimenkulun bulunduğu ile, ilin Büyükşehir olup olmadığına ve çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Her yer için aynı tutarlarda ödenmemektedir.

Ödemeler her yıl iki eşit taksitle yapılmaktadır. Kişi isterse ödemeyi tek eşit parçada ödeyip kapatabileceği gibi iki eşit parçada da ödeyebiliyor. İki taksitle ödeme sağlandığında herhangi bir gecikme zammı işletilmiyor. Peki emlak vergisi 1. taksit son ödeme tarihi ve ikinci taksit son ödeme tarihi ne zaman ?

Emlak vergisi nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gayrimenkuller için her yıl ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Bu vergiyi vergiden muaf olanlar dışındaki herkesin ödemesi zorunludur. Vergi ödeme sürelerinde ödenmediğinde borçlar takibe alınmakta ve faiz işletilmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Astronotlar, 8 yüzyıllık Çin süpernovasının izini buldu

Kimler emlak vergisi ödemez 2019?

Bazı kişilerin emlak vergisi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Tabi muafiyet için bağlı olunan belediyeye başvuru şartı da aranmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde en fazla 200 metrekareye kadar ev sahibi olmak koşulu ile;

  • Herhangi bir geliri olmayan ev hanımları ile işsiz kişiler,
  • Emekliler ( emekli maaşından başka geliri olmayacak),
  • En az %40 ve üzeri raporu olan engelli kişiler,
  • Gaziler,
  • Şehidin dul eşi ile yetim çocukları,

2019 Emlak vergisi birinci taksit son ödeme tarihi ne zaman ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere emlak vergisi iki eşit taksitle ödenebilmekte. Buna göre ilk taksit ödemesi 31 Mayıs 2019’da sona ermekte. Kişi dilerse birinci taksitle birlikte ikinci taksidi de ödeyebilmekte. Her iki taksit peşin ödendiğinde herhangi bir indirim sağlanmadığı gibi ikinci taksit sonradan ödendiğinde de herhangi bir ek borç çıkarılmamakta.

Sıradaki Haberi Oku  Hande Ataizi, Fransadaki nikahını iptal etti

Emlak vergisi ikinci taksit son ödeme tarihi ne zaman 2019

Emlak vergisi için ikinci taksit son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2019. Bu tarihe kadar birinci ya da ikinci taksitlerin ödenmemesi durumunda faiz işletilecek ve borçlar takibe alınacaktır.

Emlak vergisi ödemeleri bağlı olunan belediye veznelerinden ve belediyelerin anlaşmalı olduğu bankalar kanalı ile ödenebilmektedir. Ayrıca kredi kartı ile emlak vergisi ödemelerine taksit imkanı da sağlanmaktadır.