emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek
Gündem

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek 2019

Emeklilere bayram ikramiyesi her yıl ramazan ve kurban bayramlarından önce ödeniyor. Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte emekliler bayram ikramiyesi ne zaman yatacak konusunda sorgulama yapmaya başladı. Emeklilere bayram ikramiyesinin ödeneceği tarih netleşti.

Yaklaşık 11 milyon emekli bayramdan önce ikramiyelerini alabilecek. İkramiye ödemelerinin bu yıl yaklaşık olarak 28 milyar lira civarında olması bekleniyor. Ödenecek ikramiye tutarında emeklinin maaş hisse oranı ya da iş kazası ve malulluk oranı gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. Peki bayram ikramiyesi ne zaman yatacak ? İşte cevabı;

Emekli bayram ikramiyesi kimlere ödeniyor ?

Bayram ikramiyesi herhangi bir kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan;

  • Emekli maaşı alan kişinin kendisine,
  • Maaş alan dul eşe ya da çocuğuna,
  • İş kazası ya da meslek hastalığı kapsamında gelir ya da aylık alanlara ve ya iş kazası sonucu vefat halinde iş kazası sürekli iş göremezlik geliri alanlara,
  • Malulen emeklilere ödenmektedir.
Sıradaki Haberi Oku  Fransa, 5G ağlarında Huaweiye kısmen izin verecek

Ramazan bayramı emekli ikramiyesi ne kadar zamlandı mı ?

Geçtiğimiz günlerde emekli bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında arttırılması yani %26 zamla birlikte 1260 lira olması hakkında teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştu. Ancak bunun kabul edilerek yasalaşması zor görünmekte. İkramiyenin geçtiğimiz yıl gibi 1000 lira üzerinden hesaplanarak ödenmesi bekleniyor.

Emeklinin kendisine ödenecek ikramiye tutarı 1000 lira olacak. Dul eş şayet tek başına aylık alıyorsa 750 lira, çocuklar ile alıyorsa 500 lira, yetim aylığı alan çocuklara  ise 250 lira olarak ödenecek. Eğer yetim maaşı alan çocuk tek başına maaş alıyorsa yani kendisinden başka aylık alan yoksa 500 lira ödenir.

İş kazası ya da meslek hastalığı geliri alanlara 1000 lira esas alınarak iş göremezlik oranı üzerinden ödeme yapılacak. Örneğin %30 sürekli iş göremezlik oranı olan birisine ödenecek ikramiye tutarı 300 lira olacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Umreden dönenlerin karantinada 12nci günü

2019 emekli bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek ?

Bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih netleşti. Buna göre ikramiye ödemeleri bu yıl ramazan bayramından önce 27 Mayıs 2019 tarihi ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak. Ödemeler emeklilerin banka hesaplarına aktarılacak. Ödemeleri bankaya gönderilenler hesap kartları ile birlikte ikramiyelerini alabilecekler.

Emekli maaşlarının ödenme tarihinde bir değişiklik olması beklenmiyor. Zaten bayram ay başında olduğundan tüm emekliler bayramdan önce emekli maaşlarını almış olacaklar.