Gündem

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarı koronavirüs için kullanılıyor

Teknolojinin bir hayli gelişmesiyleinsanların yapması gereken hesaplamalar ve modellemeler de giderek karmaşık biralmaya başladı.

Buortadan kaldırmak için ise birçokbilgisayarın birleşmesi ve birbirleriyle uyumlu halde çalışması şeklinde ortaya çıkan süper bilgisayarlar geliştirildi.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu süper güçlü bilgisayarlar, günlük kullanım için değil, çözülmesi çok uzun zamanmatematiksel problemlerde, fizik bilimleriyle ilgili modellemelerde ve insan zekâsının yetmeyeceği karışık hesaplamalarda kullanılmak için tasarlandı.

KARŞINIZDA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SÜPER BİLGİSAYARI: SUMMIT

Ridgelaboratuvarındaki süperIBM Summit, saniyede 200 katrilyon işlem yapma kapasitesine sahip. Dünyanın endizüstü bilgisayarlarından 1 milyon kat dahaolan bu süper bilgisayar, 9 bin 216 Power 9 işlemciden ve 27 bin 648 Nvidia Tesla V100 grafik kartından oluşuyor.

Bu süperbilgisayar, ayrıca 250 petabayt (262.144.000 GB) depolama kapasitesine sahip

Sıradaki Haberi Oku  Taksim Meydanında aç kalan kuşları besledi

KORONAVİRÜS AŞISI GELİŞTİRMEK İÇİN KULLANILIYOR

Araştırmacılar, dünyanın ensüper bilgisayarı olan Summit’i koronavirüs aşısı geliştirmek için kullanmaya başladı. Aşıyı geliştirmeden önce ilaç bileşiklerini tanımlamak için çok sayıda simülasyonaduyan uzmanlar, söz konusu simülasyonları Summit üzerinden gerçekleştiriyor.

Normal yöntemlerle aşıdaki bileşiklerin bulunması yıllar sürebilirdi; ancak Summit, iki gün içinde 77 potansiyel faydalı ilaç bileşiğini tanımlamayı başardı.

Bu bileşiklerin oluşturulması, koronavirüs aşısının bulunduğu anlamına gelmiyor. Süper bilgisayarı geliştiren IBM, elde edilen verilerin virüsün özelliklerini belirlemede oldukça faydalı olacağını açıkladı.

Instagram: @eshteknoloji